cyberpower systems
CyberPower CSP604UC 6 Outlet Surge Protector with USB Charging
- SKU:
- 21347157
- MPN:
- csp604uc
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 12:19:04 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $38.50 each 38.5 |
| Buy 4 | and pay only $37.22 each 37.22 |
| Buy 5 or above | and pay only $35.60 each 35.6 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 12:19:04 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CyberPower CSP60UC Surge Protector, 1500J, 6 Outlets, 1 USB-A, 1 USB-C, 4 Foot Power Cord, Black, ETL- SIX NEMA 5-15R OUTLETS: Provide 1500 joules of surge protection for home and office computers, electronics, and home theater equipment
- USB CHARGING: One USB-A port and one USB-C port provide mobile device charging without the need for a dedicated charging brick.
- KEYHOLE SLOTS: Allow the unit to be placed on a wall, under a desk, and in other configurations to optimize space
- EMI/RFI NOISE FILTRATION: Filters out electromagnetic and radio frequency interference to improve picture and sound quality of connected equipment
- ONE YEAR LIMITED WARRANTY; $200,000 Connected Equipment Guarantee
- Product Dimensions: 12.28 x 1.85 x 0.1 inches
- Item Weight: 15.5 ounces
The CyberPower CSP604UC Surge Protector provides essential surge protection for home and office electronics, including computers and other sensitive devices. Engineered to defend against power surges and energy spikes resulting from storms and electrical fluctuations, it offers 1500 joules of protection across six outlets. A durable 4-foot power cord ensures flexible placement, while the inclusion of one USB-A port and one USB-C port enables convenient charging of smartphones, tablets, and other mobile devices without occupying the primary outlets.This surge protector comes with a One Year Limited Warranty and a Connected Equipment Guarantee.
Features
- cULus
- UL1363
- UL1449
Application/Usage:
Household Electronic
Computer
Smartphone
Tablet
Mobile Device
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Clamp Voltage | 800 V |
| Maximum Surge Current | 45 kA |
| Surge Energy Rating | 1500 J |
| Maximum Spike Voltage | 6 kV AC |
| Circuit Breaker | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Form Factor | Strip |
| Weight (Approximate) | 15.52 oz |
| Product Color | Black |
| Power Cord/Cable Length | 4 ft |
| Height | 1.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.9" |
| Depth | 12.3" |
| Warranty | |
| Directly Connected Equipment Guarantee | $200000 Lifetime |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | The CyberPower CSP604UC Surge Protector provides essential surge protection for home and office electronics, including computers and other sensitive devices. Engineered to defend against power surges and energy spikes resulting from storms and electrical fluctuations, it offers 1500 joules of protection across six outlets. A durable 4-foot power cord ensures flexible placement, while the inclusion of one USB-A port and one USB-C port enables convenient charging of smartphones, tablets, and other mobile devices without occupying the primary outlets. |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Product Name | CSP604UC |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSP604UC |
| Product Model | CSP604UC |
| Product Series | Home Office Surge |
| Product Line | Home Office |
| Technical Information | |
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 15W |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles |
|
| Let Through Rating | UL1449 |
| Features |
|
Warranty Information