Dell Computer
Dell 18.5 in 1U Rackmount LED KMM Console - English Language Keyboard - TAA Compliant (dkmmled185-g01)
- SKU:
- 21431765
- MPN:
- dkmmled185-g01_3
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/20/2026 09:15:05 AM PST
- Stock Update:
- 03/20/2026 09:15:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Dell™ FPM 18.5 in 1U Rack mount LED Console offers IT managers the ability to install a single, integrated user KMM console (keyboard, monitor, and mouse) in a 1U (1.75") form factor. Combining a thin 18.5-inch LED-backlit widescreen with an integrated touchpad mouse and keyboard, it can also be attached to any Dell KVM console switch to manage the setup, administration, and maintenance of multiple rack-mount servers. This console provides a system administrator's control station mounted directly into a rack without sacrificing the rack space needed for servers and other peripherals. The KMM's space saving design enables the KMM to be mounted in the same rack U-space with any currently shipping Dell KVM console switch, making the 1U Rackmount LED Console ideal for deployment in high density racks. The KMM console's compatibility with the ReadyRails™ II interface enables tool-less installation in most (square-holed and unthreaded round-hole) racks and tooled installation in threaded round-hole racks.
The ultra-slim KMM LED console is designed with the latest flat-panel display technology. Its eco-friendly display utilized LED backlighting and has none of the mercury vapor found in traditional LCD consoles that use CCFL backlighting. The 18.5 inch widescreen display supports both legacy server video modes and widescreen video modes, making it easier to work with multiple windows open at one time. This product uses a D-Sub 15-pin VGA connector and can support 28 VESA modes, VESA DPMS power management and plug-and-play function. Furthermore, the LED-backlit flat-panel display consumes less power than the traditional LCD display. The KMM console provide access to servers which are connected by a cascaded console switch in 2-tier architecture.
Features
TAA
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.84 lb |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.4" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 20.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 18.5" |
| Display Screen Type | LED |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | The Dell™ FPM 18.5 in 1U Rack mount LED Console offers IT managers the ability to install a single, integrated user KMM console (keyboard, monitor, and mouse) in a 1U (1.75") form factor. Combining a thin 18.5-inch LED-backlit widescreen with an integrated touchpad mouse and keyboard, it can also be attached to any Dell KVM console switch to manage the setup, administration, and maintenance of multiple rack-mount servers. This console provides a system administrator's control station mounted directly into a rack without sacrificing the rack space needed for servers and other peripherals. The KMM's space saving design enables the KMM to be mounted in the same rack U-space with any currently shipping Dell KVM console switch, making the 1U Rackmount LED Console ideal for deployment in high density racks. The KMM console's compatibility with the ReadyRails™ II interface enables tool-less installation in most (square-holed and unthreaded round-hole) racks and tooled installation in threaded round-hole racks. The ultra-slim KMM LED console is designed with the latest flat-panel display technology. Its eco-friendly display utilized LED backlighting and has none of the mercury vapor found in traditional LCD consoles that use CCFL backlighting. The 18.5 inch widescreen display supports both legacy server video modes and widescreen video modes, making it easier to work with multiple windows open at one time. This product uses a D-Sub 15-pin VGA connector and can support 28 VESA modes, VESA DPMS power management and plug-and-play function. Furthermore, the LED-backlit flat-panel display consumes less power than the traditional LCD display. The KMM console provide access to servers which are connected by a cascaded console switch in 2-tier architecture. |
| Product Type | LCD Rack Console |
| Product Name | 18.5 in 1U Rackmount LED KMM Console - English Language Keyboard - TAA Compliant |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | DKMMLED185-G01 |
| Technical Information | |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
Warranty Information