Dell Computer
Dell P2724DEB 27" Class Webcam WQHD LED Monitor - 16:9 - Black, Silver (dell-p2724deb)
- SKU:
- 21000143
- MPN:
- dell-p2724deb
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/06/2026 12:10:59 PM PST
- Stock Update:
- 02/06/2026 12:10:59 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Dell 27 Video Conferencing Monitor - P2724DEB- Webcam
- ComfortView Plus
- Low Blue Light
- Flicker-free
- Cable Lock Slot
- Standing screen display size: ?27 Inches
- Screen Resolution: ?2560x1440
- Max Screen Resolution: ?2560 x 1440
- Brand: ?Dell
- Series: ?Dell 27 Video Conferencing Monitor - P2724DEB
- Item model number: ?P2724DEB
- Item Weight: ?18.2 pounds
- Product Dimensions: ?2.4 x 24.1 x 16.4 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?2.4 x 24.1 x 16.4 inches
- Color: ?Information Not Available
- Voltage: ?2.5
- Manufacturer: ?Dell
Dell Monitor
Features
Energy Star:
Yes
Yes
Yes
Yes
Dell Display and Peripheral Manager Compatibility:
Yes
TCO Certified:
Yes
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices |
|
| Microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Voltage Current | 2.50 A |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 12.46 lb |
| Height with Stand | 17.35" |
| Product Color |
|
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.10" |
| Height | 16.4" |
| Width with Stand | 24.09" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 24.1" |
| Weight with Stand (Approximate) | 18.20 lb |
| Depth | 2.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of DisplayPort 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort Output | Yes |
| Number of DisplayPort 1.4 Ports | 1 |
| Number of USB Ports | 6 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Pixel Per Inch (PPI) | 109 |
| Brightness | 350 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Name | P2724DEB Widescreen LED Monitor |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | DELL-P2724DEB |
| Product Model | P2724DEB |
| Product Series | P |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) |
| HDCP Supported | Yes |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 5 ms |
| Swivel Angle | 45° to 45° |
| Glass Hardness | 3H |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Tilt Angle | -5° to 21° |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Screen Size Class | 27" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Number of Microphones | 2 |
| Speaker Output Power | 10 W |
| Speakers | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% (Non-condensing) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell P2724DEB 27" Class Webcam WQHD LED Monitor - 16:9 - Black, Silver (dell-p2724deb)