Dell Computer
Dell Precision 3000 3460 Workstation - Intel Core i7 Hexadeca-core [16 Core] i7-13700 13th Gen 2.10 GHz - 16 GB DDR SDRAM RAM - 512 GB SSD - Small Form Factor (p9rkc)
- SKU:
- 20121205
- MPN:
- p9rkc
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Dell Newest Inspiron 15.6 inch Laptop, 10th Gen Intel Core i5-1135G7.566, 32GB RAM, 1TB SSD, HDMI, WiFi, Intel UHD Graphics, Bluetooth, Online Class Windows 10 Pro (32GB RAM | 1TB SSD)- UPC: 884116455721
- Weight: 18.500 lbs
- Standing screen display size: ?1
- Processor: ?5x86
- Hard Drive: ?1
- Graphics Coprocessor: ?Intel UHD Graphics
- Chipset Brand: ?1
- Card Description: ?1
- Number of USB 2.0 Ports: ?1
- Number of USB 3.0 Ports: ?1
- Brand: ?Dell
- Series: ?Inspiron
- Item model number: ?P9RKC
- Operating System: ?1
- Color: ?32GB RAM | 1TB SSD
- Processor Brand: ?1
- Number of Processors: ?1
- Flash Memory Size: ?1 GB
- Hard Drive Rotational Speed: ?1
- Optical Drive Type: ?1
PRECISION 3460 SMALL FORM FACTOR CORE_I7_13-13700 16GB (2DIMMS) 512GB SS RW NOWL
Package Contents:
- Precision 3460 Small Form Factor
- Keyboard
- Mouse
- System Power Cord C13 (US 125V, 15A)
- Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language)
- Quick Setup Guide, Precision 3460
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
Mexico
- Precision 3460 Small Form Factor
- Keyboard
- Mouse
- System Power Cord C13 (US 125V, 15A)
- Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language)
- Quick Setup Guide, Precision 3460
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | No |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 300 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-13700 |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 11.86 lb |
| Height | 11.4" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 11.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3Y Basic Onsite Service with Hardware Support-Disti SnS |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | Smart performance and design An intelligent, performance-optimized, space-saving small form factor. More from the Manufacturer |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | Precision 3460 Small Form Factor |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | P9RKC |
| Product Model | 3460 |
| Product Series | 3000 |
| Product Line | Precision |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.2 Gen 2x2 capable Type-C port |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series</b></p><li>1 Optional video port (HDMI 2.0b /Displayport 1.4a (HBR3)/VGA/USB Type-C with DisplayPort Alt mode)</li><li>1 Optional Serial/PS2 port</li> |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell Precision 3000 3460 Workstation - Intel Core i7 Hexadeca-core [16 Core] i7-13700 13th Gen 2.10 GHz - 16 GB DDR SDRAM RAM - 512 GB SSD - Small Form Factor (p9rkc)