Dell Computer
Dell Kb216 Keyboard - Cable Connectivity - English [us] - Play, Pause, Rewind, Fast-forward, Volume Control Hot Key[s] - Qwerty Keys Layout - White (739p7)
- SKU:
- 18167743
- MPN:
- 739p7
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/03/2026 12:24:26 AM PST
- Stock Update:
- 02/03/2026 12:24:26 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Dell™ Wired Keyboard provides a convenient keyboard solution for everyday home or office computing uses. The keyboard's full layout with chiclet style keys allows for efficient, comfortable typing - excellent for everyday usage on virtually any task at hand.
Features
Package Contents:
Windows 10
PC
- KB216 Keyboard
- 1 x USB Cable
Operating System Compatibility:
Windows 10
Platform Supported:
PC
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Number of Sections | 3 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Hot Keys |
|
| Backlight | No |
| Keys Layout | QWERTY |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Localization | English (US) |
| Keyswitch Technology | Plunger |
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Compact |
| Keyboard/Keypad Height | 1" |
| Weight (Approximate) | 1.11 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 17.40" |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | This keyboard provides a convenient solution for everyday home or office computing uses. |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | Wired Keyboard - KB216 - US English - Black |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | 739P7 |
| Product Model | KB216 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell Kb216 Keyboard - Cable Connectivity - English [us] - Play, Pause, Rewind, Fast-forward, Volume Control Hot Key[s] - Qwerty Keys Layout - White (739p7)