Ergotron
Ergotron Horizontal Surface Base (60360100) (60-360-100)
- SKU:
- 18128639
- MPN:
- 60-360-100
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:08:23 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $397.22 each 397.22 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:08:23 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Mounting Component (Mounting Base) - Steel - Gray- Sold Individually
- Product Dimensions: 17 x 17 x 7 inches
- Item Weight: 7.2 ounces
- Manufacturer: Ergotron
60-360-100 Features: -Floor Standing.-Product material is steel.-Comes in gray.-Note: For orders shipping to Washington DC, Florida, or California, please add 5 days to your lead time. Dimensions: -17'' Wx 17'' D x 7'' H.
Features
Compatibility:
United States
3" x 3" Command Post
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Gray |
| Height | 7" |
| Width | 17" |
| Depth | 17" |
| General Information | |
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Product Name | Horizontal Surface Base |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 60-360-100 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ergotron Horizontal Surface Base (60360100) (60-360-100)
$407.91