Esselte
Esselte Manila End Tab File Folder With Fastener - Letter - 8.50" X 11" - 0.75" Expansion - 2 Fastener - 2" Folder Fastener Capacity - 11 Pt. - Manila - 50 / Box (H10U13)
- SKU:
- 18070006
- MPN:
- h10u13
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:11:03 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $44.54 each 44.54 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $42.27 each 42.27 |
| Buy 5 or above | and pay only $41.43 each 41.43 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:11:03 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Organize and secure papers with bonded 2 capacity fasteners. Manila stock folder also features bottom scored for 3/4 expansion and standard 9 1/2 high front panel. Tabs are scored for label placement. 2-Ply Tabs. Folder Size: Letter; Total Number of Dividers: 0; Total Number of Fasteners: 2; Max Folder Expansion: 0.75.Folder Size:Letter
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
10%
Yes
United States
10%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
10%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
10%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Color | Manila |
| General Information | |
| Brand Name | Pendaflex |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | End-tab file folders feature 2" capacity bonded fasteners to organize and keep papers secure inside folder. Straight-cut tabs are double-ply for durability. They are made of heavyweight, 11 point stock. |
| Product Type | End Tab File Folder |
| Product Name | Manila End Tab Fastener Folders |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | H10U13 |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Information | |
| Number of Plys | 2 |
| Fastener Capacity | 2" |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Location | End |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener | Yes |
| Sheet Standard | Letter |
| Expansion Size | 3/4" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Esselte Manila End Tab File Folder With Fastener - Letter - 8.50" X 11" - 0.75" Expansion - 2 Fastener - 2" Folder Fastener Capacity - 11 Pt. - Manila - 50 / Box (H10U13)
$46.34