Esselte
Esselte Pendaflex Employee/personnel Folder - Letter - 8.50" X 11" - 2" Expansion - 1/3 Tab Cut - Center Tab Location - 5 Dividers - 20 Pt. - Yellow - 1 Each (SER1YEL)
- SKU:
- 18069983
- MPN:
- ser-1-yel
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 07:41:12 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $29.40 each 29.4 |
| Buy 3 | and pay only $26.40 each 26.4 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $25.15 each 25.15 |
| Buy 10 - 54 | and pay only $22.37 each 22.37 |
| Buy 55 or above | and pay only $20.77 each 20.77 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 07:41:12 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Organize personnel information with this smart classification folder. 1/3-cut tab in middle position for employees name. Five Mylar reinforced tab dividers within folder: Application/Resume, Compensation History, Performance Reviews, Training/Education, Miscellaneous/History. Reinforced Tyvek tape gusset for expansion to accommodate a growing file. Durable 20 pt. covers are acrylic-coated to resist moisture and smudges. Acid-free. Folder Size: Letter; Total Number of Dividers: 5; Total Number of Fasteners: 2; Max Folder Expansion: 2.Folder Size:Letter
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
30%
Yes
Mexico
65%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Recycled Content:
65%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.16 oz |
| Color | Yellow |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 3/4" |
| General Information | |
| Brand Name | Pendaflex |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | Personnel Folder protects important employee information with a moisture-resistant, durable surface. Reinforced tape gusset expands 2" for adding more information and includes a 1" bonded fastener on inside front cover. Organize your personnel information with the five Mylar-reinforced tabs on the built-in dividers. Tabs are pre-printed for immediate use. Those tab titles include Application/Resume, Compensation, Performance, Training/Education and Miscellaneous. Durable, 20 point Press Guard covers are acrylic-coated so they are moisture-resistant and smudge-resistant. |
| Product Type | Organizer Folder |
| Product Name | Employee/Personnel Folders |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | SER-1-YEL |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Tab Cut | 1/3 |
| Number of Dividers | 5 |
| Accessibility | Book Fold |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Folder Thickness | 20 pt. |
| Features | Preprinted |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Position | Center |
| Expansion Size | 2" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Esselte Pendaflex Employee/personnel Folder - Letter - 8.50" X 11" - 2" Expansion - 1/3 Tab Cut - Center Tab Location - 5 Dividers - 20 Pt. - Yellow - 1 Each (SER1YEL)
$35.83