Esselte
Esselte Pendaflex Full-flap Daily Expanding File - Letter - 8.50" X 11" - 0.88" Expansion - 31 Pockets - Kraft - Brown - 1 Each (K17DOX)
- SKU:
- 18953110
- MPN:
- k-17d-ox
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/30/2026 01:51:30 PM PST
- Stock Update:
- 01/30/2026 01:51:30 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Protect vital documents with this durable, long-lasting expandable file. Double thick front and back panels stand up to active use. Gusset tops are reinforced with rip-proof tape. Preprinted dividers. Elastic cord closure. Pocket/Wallet Type: Files/Papers; Size: Letter; Closure Type: Elastic Cord; Color(s): Brown.Global Product Type:Transport Wallets
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
10%
Yes
Mexico
30%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Additional Information:
- 1-31 Index
- 0.87" Capacity Pockets
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
10%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Recycled Content:
30%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Color | Brown |
| Height | 10" |
| General Information | |
| Brand Name | Pendaflex |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | Expanding file features a full flap with an elastic closure to secure your documents. Organize papers in the 31 pockets labeled 1 to 31. Rollover reinforced fiber gussets expand to accommodate more of your projects. Double-thick, manila-lined front and back deliver added durability. |
| Product Type | Expanding File |
| Product Name | 1-31 Pockets Full-Flap Expanding File |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | K-17D-OX |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Accessibility | Top Load |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 31 |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
| Expansion Size | 7/8" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Esselte Pendaflex Full-flap Daily Expanding File - Letter - 8.50" X 11" - 0.88" Expansion - 31 Pockets - Kraft - Brown - 1 Each (K17DOX)