Evga
Evga 100-BP-0550-K1 Psu Evga 550w 100-bp-0550-k1 R
- SKU:
- 19113257
- MPN:
- 100-bp-0550-k1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/02/2024 10:01:46 AM PST
- Stock Update:
- 05/02/2024 10:01:46 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
EVGA 550 BP, 80+ Bronze 550W, 3 Year Warranty, Compact 120mm Size, Power Supply 100-BP-0550-K1- 80 PLUS Bronze certified, with 85% efficiency or higher under typical loads
- Single 12V. Rail with DC-DC Converter to improve 3.3V/5V stability
- Active Power Factor Correction (PFC)
- Heavy-duty protections, including OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OCP (Over Current Protection), OPP (Over Power Protection), SCP (Short Circuit Protection), and OTP (Over Temperature Protection)
- 3 Year Limited Warranty
- Brand: ?EVGA
- Series: ?BP 550W Power Supply
- Item Weight: ?4.36 pounds
- Product Dimensions: ?4.7 x 5.9 x 3.4 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?4.7 x 5.9 x 3.4 inches
- Manufacturer: ?EVGA
Precision is power, as the EVGA BP power supplies add another affordable option to EVGA's 80PLUS Bronze-certified lineup, while reducing the overall length to 120mm - EVGA's shortest ATX power supply to-date! The BP power supplies feature a 115mm hydraulic bearing fan to ensure that staying cool and quiet is no tall order. Combining a full suite of protections and EVGA's 3 Year Limited Warranty, this power supply should be on the short list for your next system build.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
80 Plus Bronze
Taiwan
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Efficiency Certification:
80 Plus Bronze
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Output Power | 550 W |
| Output Current |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.40 lb |
| Height | 3.4" |
| Width | 5.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | EVGA |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.evga.com |
| Marketing Information | Precision is power, as the EVGA BP power supplies add another affordable option to EVGA's 80PLUS Bronze-certified lineup, while reducing the overall length to 120mm - EVGA's shortest ATX power supply to-date! The BP power supplies feature a 115mm hydraulic bearing fan to ensure that staying cool and quiet is no tall order. Combining a full suite of protections and EVGA's 3 Year Limited Warranty, this power supply should be on the short list for your next system build. |
| Product Type | Power Supply |
| Product Name | BP 550W Power Supply |
| Manufacturer | EVGA Corporation |
| Manufacturer Part Number | 100-BP-0550-K1 |
| Product Series | BP |
| Technical Information | |
| Specification Compliance |
|
| Efficiency | 85% |
| Number of Fans | 1 |
| Modular | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Evga 100-BP-0550-K1 Psu Evga 550w 100-bp-0550-k1 R