Fellowes
Fellowes 5224801 Binding Covers Futura Navy Oversize 25pk Dds Must Be Ordered In Multiples Of Cas
- SKU:
- 18972739
- MPN:
- 5224801
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 11:40:32 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $22.48 each 22.48 |
| Buy 3 | and pay only $20.43 each 20.43 |
| Buy 4 | and pay only $19.01 each 19.01 |
| Buy 5 - 6 | and pay only $18.38 each 18.38 |
| Buy 7 or above | and pay only $17.74 each 17.74 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 11:40:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ensure reports, presentations, and other various documents stand out with these covers. Constructed from sturdy polypropylene, these covers are durable and protect papers against spills, bends and other damage, while the opaque material keeps contents private. These Fellowes Futura oversized presentation covers offer a sleek, professional look and come pre-punched, allowing them to be easily incorporated into binding systems. Pre-Punched. Binding System: Comb; ProClick; Spiral Coil; Strip; VeloBind; Wire; ZipBind; Pre-Punched: Yes; Front Cover Color(s): Navy; Color Family: Blue.Binding System:Comb
Features
Country of Origin:
Taiwan
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polypropylene |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
| Product Color | Navy |
| Height | 11.3" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 0.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Fellowes® Futura™ Premium Heavyweight Binding Covers give your documents an advantage with elegant effects. Premium heavyweight material comes in translucent frost, translucent lined, smoke lined, or opaque tint. Not for use with thermal binding systems. Available in 8-3/4" x 11-1/4" oversize with rounded corners. |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | Futura Presentation Covers - Oversize |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5224801 |
| Product Line | Futura |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Information | |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 8 3/4" Width x 11 1/4" Length |
| Application/Usage | Presentation |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes 5224801 Binding Covers Futura Navy Oversize 25pk Dds Must Be Ordered In Multiples Of Cas
$28.63