Fellowes
Fellowes 5933901 Microban Black Mousepad Anti-bacterial
- SKU:
- 18072595
- MPN:
- 5933901
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, MS, NJ, OH warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:39:39 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $11.74 each 11.74 |
| Buy 3 | and pay only $9.86 each 9.86 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $8.86 each 8.86 |
| Buy 10 - 45 | and pay only $6.54 each 6.54 |
| Buy 46 or above | and pay only $5.33 each 5.33 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:39:39 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Long-lasting polyester surface stands up to everyday wear and tear. Microban antimicrobial protection keeps the mouse pad cleaner by preventing the growth of germs. Nonskid, natural rubber base keeps pad in place and protects your desk surface. Wrist Filling Material: None; Mouse Pad/Wrist Rest Type: Mouse Pad; Color(s): Black; Theme: Solid Color.Global Product Type:Mouse Pads
Features
TAA Compliant:
Yes
No
Yes
Taiwan
Yes
Assembly Required:
No
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Rubber |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Product Color | Black |
| Surface Material | Polyester |
| Height | 8" |
| Color Family | Black |
| Width | 9" |
| Depth | 0.13" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Skid-free natural rubber offers the perfect mousing surface for enhanced accuracy. Built-in, Microban antimicrobial protection fights the uncontrolled growth of damaging microbes, such as bacteria, that can cause product deterioration. Long-lasting polyester surface stands up against everyday wear and tear. Mouse pad provides superior tracking with both ball and optical mice, while protecting your desk surface. Design includes a nonskid rubber base to protect desktop from scratches. |
| Product Type | Mouse Pad |
| Product Name | Microban Mouse Pad |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5933901 |
| Product Line | Microban |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Durability |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes 5933901 Microban Black Mousepad Anti-bacterial
$17.89