Fellowes
Fellowes Lotus&trade RT Sit-Stand Workstation Black Single (8081501)
- SKU:
- 18109994
- MPN:
- 8081501
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 09:50:51 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 09:50:51 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ultimate flexibility with TriMotion: 180 rotation at the base, 180 worksurface rotation, 17 vertical adjustment. Strong and stable with real wood work surface and steel gas spring arm. Transition easily with one-handed adjustment (left or right handed). Keep essentials in reach with dual work surfaces and device viewing channel. Manage all cables with integrated cable channel. Mount to the back edge of any work surface with adjustable clamp design. Series Name: Fellowes Lotus RT; Worksurface/Base Color: Black; Color Family: Black; Worksurface Shape: Rectangular.Global Product Type:Sit/Stand Desk-Mounted Adjustable-Height Desks
Features
Assembly Required:
Yes
China
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 43 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 8.75" |
| Width | 35.50" |
| Depth | 23.75" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>5-year limited Warranty</p> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Sit-stand workstation for a single monitor delivers the ultimate flexibility with TriMotion: 180-degree rotation at the base, 180-degree worksurface rotation and 17" vertical adjustment. Its real wood worksurface and gas-spring arm provide a strong, stable area to work. Easy-to-use operation allows you to quickly transition with a single hand (right or left). Keep essentials in reach with dual worksurfaces and device-viewing channel. Manage all cables with the integrated cable channel. Adjustable clamp allows you to conveniently mount this workstation to the back edge of any worksurface. More from the Manufacturer |
| Product Type | Clamp Mount |
| Product Name | Lotus RT Single Sit-Stand Workstation |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8081501 |
| Product Line | Lotus |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Device Supported | Workstation |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Lotus&trade RT Sit-Stand Workstation Black Single (8081501)
$379.81