Fellowes
Fellowes Mail Cart - 200 Lb Capacity - 2 X 10", 2 X 4" Caster - Steel - 21.5" X 37.5" X 39.5" - Chrome (FEL40912)
- SKU:
- 18225183
- MPN:
- 40912
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:39:41 PM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:39:41 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Fellows wire mail cart is Ideal for moving files and delivering mail. Top basket with adjustable guides holds up to 150 letter or legal size files. Bottom shelf for bulk mail or packages. Twin-wheel front casters and large rear wheels. Chrome-plated steel wire construction. 200 lb capacity. Look for other coordinating office products by Fellowes to make your workday easier. Material(s): Heavy-Duty Steel Wire; Heavy-Duty Steel Tubing; Overall Material Type: Metal; Color: Chrome; Color Family: Silver.Global Product Type:Carts & Stands-Mail Cart
Features
Package Contents:
Yes
Assembly Required
No
China
- Wire Mail Cart
- Twin Wheel Front Casters and Large Rear Wheels
Additional Information:
Internal Dimension: 7.00 x 17.00 x 30.00
Assembly Required:
Yes
Assembly Description:
Assembly Required
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Weight (Approximate) | 21.22 lb |
| Product Color | Chrome |
| Height | 39.50" |
| Width | 21.50" |
| Depth | 37.50" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year limited</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Wire mail cart holds 150 letter-size or legal-size hanging folders (sold separately). Design features a contoured raised handle for easy steering. Use bottom shelf for bulk mail or packages. Top basket measures 17-1/2" wide x 30-3/4" deep x 7" high. Bottom shelf measures 17-1/2" wide x 30-3/4" deep x 7" high. Cart rolls on 4" front casters and 6" pneumatic rear wheels. Mail cart is made of chrome-plated steel wire and holds a total of 200 lb. More from the Manufacturer |
| Product Type | Mail Cart |
| Product Name | Wire Mail Cart |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 40912 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Number of Casters | 4 |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Application/Usage |
|
| Caster Size |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Mail Cart - 200 Lb Capacity - 2 X 10", 2 X 4" Caster - Steel - 21.5" X 37.5" X 39.5" - Chrome (FEL40912)
$406.18