Fellowes
Fellowes Mounting Arm for Monitor (fel-8042601)
- SKU:
- 18058756
- MPN:
- fel-8042601
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 11:57:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 11:57:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Three fully independent adjustable monitor arms with innovative gas spring technology allows for effortless monitor adjustment. Intuitive cord management system helps minimize clutter. Two 3.0 USB ports located at the base of the product make it easy to connect to your favorite devices. Easy to mount can be mounted via clamp on desks between 0.8 and 4.7 thick or grommet hole between 0.3 and 2.9. Each arm holds a monitor up to 20 lbs. OEM/Compatible: Compatible; Workstation Type: Traditional Desk/Table; Series Name: Fellowes Platinum Series; Width (Max): 53.Global Product Type:Workstation Monitor Mounts & Stands-Desktop Monitor Mounts
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 17.25 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 35" |
| Color Family | Black |
| Width | 53" |
| Depth | 6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Elevate your workspace with the Fellowes Platinum Series Triple Monitor Arm, designed to reduce neck and eye strain while maximizing desk space. The Platinum Series ergonomic monitor arm supports up to 27" and 15.4 lb, making it ideal for home, office, or gaming setups. Featuring fully independent arms with gas spring technology, the Platinum Triple Monitor Arm makes adjustments effortless and enables flexible viewing angles with 360° rotation and +/-45° screen tilt. The quick-fit VESA plate ensures an easy setup, attaching securely to desks via grommet or clamp. Featuring two integrated USB ports at the base, the Platinum Series allows you to keep your devices powered while maintaining a clutter-free workspace thanks to the innovative cable management system. Combining quality, durability, and ease of use, the Platinum Triple monitor arm provides exceptional value and flexibility for any workstation. More from the Manufacturer |
| Product Type | Mounting Arm |
| Product Name | Platinum Series Triple Monitor |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8042601 |
| Product Line | Platinum |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Maximum Load Capacity | 60 lb |
| Device Supported | Monitor |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Mounting Arm for Monitor (fel-8042601)
$209.81