Fellowes
Fellowes Photo Gel Mouse Pad Wrist Rest With Microban Protection - Pink Flower - 0.9" X 9.3" X 7.9" (9179001)
- SKU:
- 18134433
- MPN:
- 9179001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 02:24:43 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $27.63 each 27.63 |
| Buy 3 | and pay only $24.71 each 24.71 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $23.50 each 23.5 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $20.70 each 20.7 |
| Buy 20 or above | and pay only $19.99 each 19.99 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 02:24:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stylish Gel Support adds color to your workspace. Self-adjusting gel support conforms to your wrist for personalized comfort. Microban antimicrobial protection keeps your product cleaner. Stain-resistant polyurethane covering wipes clean with damp cloth. Nonskid rubber backing keeps keyboard palm support in place. Wrist Filling Material: Gel; Mouse Pad/Wrist Rest Type: Mouse Pad with Wrist Rest; Color(s): Multicolored; Theme: Pink Flowers.Global Product Type:Cushioned Mouse Pads
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 10.56 oz |
| Product Color | Multicolor |
| Surface Material | Polyurethane |
| Height | 9.25" |
| Color Family | Multicolor |
| Width | 7.88" |
| Depth | 0.88" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year limited</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | ERGONOMIC SUPPORT: Help keep your wrist in neutral position to minimize wrist pressure for the ultimate personal comfort COMFORT: Self-adjusting gel support conforms to your wrist for personalized comfort GRIPS DESKTOP FIRMLY: Non-skid backing keeps wrist support in place PROTECTION: MICROBAN® antimicrobial protection helps keep your product cleaner STAIN-RESISTANT: Stain-resistant polyurethane covering wipes clean with damp cloth OPTIMAL SIZE: Dimensions 9.25"H x 7.88"W WARRANTY: Backed by 5 Year Limited Warranty |
| Product Type | Mouse Pad |
| Product Name | Microban Photo Gel Mouse Pad Wrist Rest |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9179001 |
| Product Line | Photo Gel |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Pink Flowers |
| Durability |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Photo Gel Mouse Pad Wrist Rest With Microban Protection - Pink Flower - 0.9" X 9.3" X 7.9" (9179001)
$34.37