Fellowes
Fellowes PlushTouch Wrist Rest (fel-9549801)
- SKU:
- 18151174
- MPN:
- fel-9549801
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 08:05:35 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $22.92 each 22.92 |
| Buy 3 | and pay only $21.63 each 21.63 |
| Buy 4 | and pay only $20.50 each 20.5 |
| Buy 5 - 6 | and pay only $20.12 each 20.12 |
| Buy 7 or above | and pay only $19.13 each 19.13 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 08:05:35 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Softest Place Your Wrist Can Rest. Innovative FoamFusion technology provides superior comfort and softness to help relieve wrist pressure. Microban antimicrobial product protection. Nonskid backing. Soft, breathable material withstands daily wear and tear. Wrist Filling Material: Foam Fusion; Mouse Pad/Wrist Rest Type: Keyboard Wrist Rest; Color(s): Gray/White Lattice Pattern; Theme: Lattice.Global Product Type:Keyboard/Laptop Wrist Rests
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Foam |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Product Color |
|
| Height | 1" |
| Width | 18.13" |
| Depth | 3.19" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year Limited</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Keep your wrist aligned and express your style with this modern keyboard wrist support. The Fellowes® PlushTouch™ergonomic 9549801 Keyboard wrist rest in lattice uses innovative FoamFusion™ technology to provide superior comfort and softness to help in relieving wrist pressure. MICROBAN® antimicrobial protection helps keeps your product cleaner and soft breathable material withstands daily wear and tear. More from the Manufacturer |
| Product Type | Keyboard Pad |
| Product Name | PlushTouch Microban Keyboard Wrist Rest |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9549801 |
| Product Line | PlushTouch |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Lattice |
| Durability |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes PlushTouch Wrist Rest (fel-9549801)
$26.45