Fellowes
Fellowes Privascreen Blackout Privacy Filter - 23.0" Wide Crystal Clear, Black - 23"monitor (4807101)
- SKU:
- 18137805
- MPN:
- 4807101
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, MO, OK, TX, UT, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 09:24:57 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $110.69 each 110.69 |
| Buy 3 or above | and pay only $108.22 each 108.22 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 09:24:57 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Privacy You Can Trust. Blacks out screen image when viewed from the side to prevent prying eyes from reading your screen. Crystal clear screen image from straight-on view. Protects screen from scratches and fingerprints and is easy to attach and remove. Compatible with touchscreen laptops and monitors. Supports compliance with privacy regulations including HIPAA. Diagonal Monitor Size: 23; Fits Device Type: Flat Panel Monitor; Frame Type: Frameless; Mounting Details: Mounting Tabs/Double-Sided Tape.Double-Sided Tape; Adhesive-Backed Tabs
Global Product Type:Frameless Monitor Filters
Features
TAA Compliant:
Yes
Yes
South Korea
Yes
Assembly Required:
Yes
Country of Origin:
South Korea
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyethylene |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
| Product Color |
|
| Durability |
|
| Height | 11.31" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 20.06" |
| Depth | 60 mil |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year limited</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Privacy filter is designed for use with your 23" laptop or flat panel monitors. PrivaScreen Technology darkens screen image when viewed from a 30-degree side angle to prevent prying eyes from reading your screen. On-screen data is only visible to users directly in front of monitors. Recyclable filter protects monitor screens from dust, fingerprints and scratches. Anti-reflective surface reduces screen glare to help prevent eyestrain. Screen is easy to attach and remove with built-in tabs. Screen size should be taken by diagonal measurement. More from the Manufacturer |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Name | PrivaScreen Blackout Privacy Filter |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 4807101 |
| Product Line | PrivaScreen |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Reversible | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Display Type Supported | LCD |
| Widescreen | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 23" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Privascreen Blackout Privacy Filter - 23.0" Wide Crystal Clear, Black - 23"monitor (4807101)
$117.72