Fellowes
Fellowes Recycled Mouse Pad - 8" X 9" X 0.1" (5909501)
- SKU:
- 18334194
- MPN:
- 5909501
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 11:40:55 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.07 each 13.07 |
| Buy 3 | and pay only $10.98 each 10.98 |
| Buy 4 | and pay only $9.93 each 9.93 |
| Buy 5 - 7 | and pay only $8.95 each 8.95 |
| Buy 8 or above | and pay only $8.01 each 8.01 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 11:40:55 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Recycled Optical Mousepad - Beach Chairs (5909501)- Mouse Pad contains 95% post-consumer recycled materials
- Non-skid rubber base protects desktop from scratches
- Durable and easy to clean
- Dimensions: 1/16H x 9W x 8D
- Package Dimensions: 10.9 x 9.4 x 0.2 inches
- Item Weight: 3.68 ounces
This Fellowes earth-friendly recycled mouse pad contains 95% post-consumer recycled materials. Also features a non-skid rubber base . The surface is durable and easy-to-clean. Features a slim profile and protects the desktop from scratches. Dimensions: 1/16"H x 9"W x 8"D.
Features
Additional Information:
Yes
95%
Yes
United States
95%
- Durable and easy to clean
- Optical-friendly for superior tracking
- Mouse Pad consists of 85% pre-consumer recycled content
Environmentally Friendly:
Yes
Post-consumer-waste%:
95%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
95%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Rubber |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Product Color | Multicolor |
| Height | 8" |
| Width | 9" |
| Depth | 0.06" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Durable, easy-to-clean surface. Non-skid rubber base with slim profile protects desktop from scratches. Mouse pad base contains 95% post-consumer materials. Dimensions: 1/16"H x 9"W x 8"D. Image: Beach Chairs. |
| Product Type | Mouse Pad |
| Product Name | Recycled Mouse Pad |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5909501 |
| Product Model | 5909501 |
| Product Line | Earth |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Beach Chairs |
| Durability | Skid Proof |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Recycled Mouse Pad - 8" X 9" X 0.1" (5909501)
$19.14