Fellowes
Fellowes Standard Monitor Riser Graphite 9169301
- SKU:
- 18225559
- MPN:
- 9169301
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, MS warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 09:58:50 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $30.62 each 30.62 |
| Buy 3 | and pay only $27.95 each 27.95 |
| Buy 4 | and pay only $26.92 each 26.92 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $25.62 each 25.62 |
| Buy 10 or above | and pay only $24.42 each 24.42 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 09:58:50 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Innovative stacking columns raise monitor to comfortable viewing height. Supports 21 monitor or a maximum weight of 60 lb. Features three different height adjustments from 2 to 4. Space-saving design with high-impact plastic construction. Includes convenient cord management and non-skid rubber feet. OEM/Compatible: Compatible; Workstation Type: Mobile Workstation; Traditional Desk/Table; Width (Max): 13.38; Depth (Max): 13.63.OEM/Compatible:Compatible
Features
Additional Information:
Yes
Vietnam
100%
- Positions the monitor at a comfortable viewing height
- Non-skid foot rings ensure stability on any surface
- Adjustable to three different heights, 51-102mm, by attaching the appropriate number of stackable column sections
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Vietnam
Recycled Content:
100%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Form Factor | Desktop |
| Product Color | Black |
| Height | 3.94" |
| Color Family | Black |
| Width | 13.19" |
| Depth | 13.54" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Monitor riser is designed for use on your desktop or on top of a CPU. Innovative stacking columns adjust to three different heights (2" to 4") to raise monitor to eye level to help prevent neck strain. Space beneath platform can store papers. Nonskid rubber feet ensure stability on any surface. Riser holds 21" monitors up to 60 lb. and includes convenient cord management. |
| Product Type | Monitor Riser |
| Product Name | Standard Monitor Riser |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9169301 |
| Product Model | 9169301 |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Technical Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 21" |
| Height Adjustable | Yes |
| Display Type Supported |
|
| Maximum Load Capacity | 60 lb |
| Minimum Adjustable Stand Height | 1.97" |
| Features | Non-skid Feet |
| Maximum Adjustable Stand Height | 3.94" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Standard Monitor Riser Graphite 9169301
$35.79