Fellowes
Fellowes Standard Monitor Riser - Up To 60lb - Up To 17" Monitor - Platinum, Graphite - Desk-mountable (91712) (fel91712)
- SKU:
- 18225562
- MPN:
- 91712
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:39:41 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $25.11 each 25.11 |
| Buy 3 | and pay only $23.31 each 23.31 |
| Buy 4 | and pay only $21.82 each 21.82 |
| Buy 5 or above | and pay only $21.21 each 21.21 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:39:41 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Innovative stacking columns raise monitor to comfortable viewing height. Supports 21 monitor or a maximum weight of 60 lb. Features three different height adjustments from 2 to 4. Space-saving design with high-impact plastic construction. Includes convenient cord management and non-skid rubber feet. Adjusts from 2 to 4. OEM/Compatible: Compatible; Workstation Type: Mobile Workstation; Traditional Desk/Table; Width (Max): 13.38; Depth (Max): 13.63.Global Product Type:Workstation Monitor Mounts & Stands-Desktop Monitor Stands
Features
Assembly Required:
No
Yes
China
72%
No
Recycled:
Yes
Country of Origin:
China
Recycled Content:
72%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
| Product Color |
|
| Height | 4" |
| Color Family | Gray |
| Width | 13.13" |
| Depth | 13.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Monitor riser is designed for use on your desktop or on top of a CPU. Innovative stacking columns adjust to three different heights (2" to 4") to raise monitor to eye level to help prevent neck strain. Space beneath platform can store papers. Nonskid rubber feet ensure stability on any surface. Riser holds 21" monitors up to 60 lb. and includes convenient cord management. More from the Manufacturer |
| Product Type | Monitor Riser |
| Product Name | Standard Monitor Riser |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 91712 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 21" |
| Height Adjustable | Yes |
| Display Type Supported |
|
| Maximum Load Capacity | 60 lb |
| Minimum Adjustable Stand Height | 2" |
| Features |
|
| Maximum Adjustable Stand Height | 4" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Standard Monitor Riser - Up To 60lb - Up To 17" Monitor - Platinum, Graphite - Desk-mountable (91712) (fel91712)
$30.72