Fellowes
Fellowes Thermal Presentation Covers - 1/4", 60 Sheets, Black - 60 Sheet Capacity - Rectangular - Polyvinyl Chloride [pvc] - 10 / Pack - Clear, Black (FEL5222801)
- SKU:
- 18225274
- MPN:
- 5222801
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:31:35 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $23.60 each 23.6 |
| Buy 3 | and pay only $21.19 each 21.19 |
| Buy 4 | and pay only $19.57 each 19.57 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $18.85 each 18.85 |
| Buy 10 or above | and pay only $16.88 each 16.88 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:31:35 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Presentation covers for thermal binding systems. Transparent front cover highlights title page. Elegant back cover in glossy white or linen-textured black. Compatible with most thermal binding systems. 60-Sheet Capacity1/4 diameter. Back Cover Color(s): Black; Front Cover Color(s): Clear; Size: 11 x 8.5; Sheet Capacity Range: 31 to 60.Global Product Type:Binding System Unpunched Plastic Covers
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Product Color |
|
| Height | 11" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 8.5" |
| Depth | 0.3" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Presentation covers are designed for use with thermal binding systems. Each cover is made of a durable, heavy-gauge material with a linen texture. Transparent front cover highlights the title page. The back cover is black. Presentation cover holds 31 to 60 sheets. More from the Manufacturer |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | Thermal Presentation Covers |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5222801 |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Information | |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Document |
| Media Size Capacity | 0.25" |
| Features |
|
| Media Capacity | 60 |
| Media Type | Sheet |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Thermal Presentation Covers - 1/4", 60 Sheets, Black - 60 Sheet Capacity - Rectangular - Polyvinyl Chloride [pvc] - 10 / Pack - Clear, Black (FEL5222801)
$30.82