Fellowes
Fellowes Workstation 3 Letter Desk Tray Organizer" FEL60112
- SKU:
- 18084011
- MPN:
- fel-60112
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 08:05:31 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.35 each 13.35 |
| Buy 3 | and pay only $12.06 each 12.06 |
| Buy 4 - 6 | and pay only $11.30 each 11.3 |
| Buy 7 - 14 | and pay only $10.24 each 10.24 |
| Buy 15 or above | and pay only $9.38 each 9.38 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 08:05:31 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Wire Tray with contemporary design that organizes documents and files. Stack trays with posts, sold separately. Steel tray is 100% recyclable. 10w x 14 1/8d x 3h. Number of Compartments: 1; For File Size: Letter; Load Orientation: Front; Color(s): Black.Number of Compartments:1
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Weight (Approximate) | 10.72 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 3" |
| Color Family | Black |
| Width | 10" |
| Depth | 14.13" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Contemporary wire design of these letter-size trays provides open visual access to documents and files. Wire design will not collect dust and dirt. Stack vertically with Fellowes Wire Desk Tray Supports (sold separately) that correspond to tray size. Steel tray is 100 percent recyclable. |
| Product Type | Desk Tray |
| Product Name | Wire 3" Letter Tray |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 60112 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Compartment Width | 11" |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Compartment Depth | 3" |
| Compartment Height | 8.50" |
| Features | Stackable |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Workstation 3 Letter Desk Tray Organizer" FEL60112
$17.94