First Base Inc
St. James® Premium-Weight Certificates (fst-83730)
- SKU:
- 18107407
- MPN:
- fst-83730
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, FL, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 07:56:49 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $24.10 each 24.1 |
| Buy 3 | and pay only $21.68 each 21.68 |
| Buy 4 | and pay only $20.06 each 20.06 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $19.31 each 19.31 |
| Buy 10 or above | and pay only $17.40 each 17.4 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 07:56:49 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ready-to-use certificates provides an easy way to express gratitude and appreciation to all the front line pandemic heroes in the United States. Its elegant design is highlighted in luxurious foil to bring the reader's attention to the message. Premium, 65 lb. cover stock offers a sturdy feel for professional-style results. TAA-compliant certificates are designed for laser and inkjet printers.First Base Everyday Hero Appreciation Certificate, Ivory, Gold Foil, 25 / Pack (Quantity)Easy way to express gratitude and appreciation to all the front line pandemic heroes in the United StatesElegant design highlighted in luxurious foil on premium 65lb cover stockFor laser and inkjet printers
Features
Certifications & Standards:
Yes
Green Seal
No
Yes
Canada
30%
- FSC Certified
- Green Seal Certified
TAA Compliant:
Yes
Environmental Certification:
Green Seal
Assembly Required:
No
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Canada
Recycled Content:
30%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 11" |
| Product Color |
|
| Color Family | Dual Color |
| Width | 8.5" |
| General Information | |
| Brand Name | St. James® |
| Manufacturer Website Address | http://www.first-base.com |
| Marketing Information | Ready-to-use certificates provides an easy way to express gratitude and appreciation to all the front line pandemic heroes in the United States. Its elegant design is highlighted in luxurious foil to bring the reader's attention to the message. Premium, 65 lb. cover stock offers a sturdy feel for professional-style results. TAA-compliant certificates are designed for laser and inkjet printers. |
| Product Type | Certificate |
| Product Name | Premium-Weight Certificates |
| Manufacturer | First Base, Inc |
| Manufacturer Part Number | 83730 |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Information | |
| Print Technology |
|
| Basis Weight | 65 lb |
| Print/Message | Everyday Heroes |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
St. James® Premium-Weight Certificates (fst-83730)
$31.41