Omnitron Electronics
Flexpoint 10/100 Ethernet Fiber Media Converter Rj45 Sc Single-mode 30km - 1 X 10/100base-tx; 1 X 100base-lx; No Power Adapter; Lifetime Warranty (4341-0)
- SKU:
- 19756943
- MPN:
- 4341-0
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The FlexPoint Gx is a 1000BASE-T UTP to 1000BASE-SX/LX fiber media converter that provides reliable and cost-effective network connectivity and fiber extension.
The FlexPoint Gx auto-negotiates with most network devices for quick installations. Manual switch settings and LED indicators with on-the-label descriptions enable easy configuration with different network requirements.
The FlexPoint Gx features an auto-sensing UTP port that adjusts to the duplex and pause mode of the attached device. A switch provides manual control over the Half/Full-Duplex operation of UTP port. The port features a crossover switch that facilitates connection to a workstation or switch.
- The FlexPoint Gx is a Gigabit Ethernet 1000BASE-T to 1000BASE-SX/LX fiber media converter
- Fiber port supports auto or manual negotiation
- UTP port supports Full and Half-Duplex operation
- Extends network distances up to 80km
- User-selectable or Auto-sensing Pause flow control
- Supports most network interfaces with a wide variety of cable and connector types
- User-selectable Link Modes for quick fault detection
- Labeled status LEDs and switches for quick and easy installation
- Features a crossover switch for connection to switches or workstations
- Wall-mount or rack-mount on a 5-Module shelf or in a 14-Module power-redundant FlexPoint
- Powered Chassis
- Completely software independent with no installation of drivers required
- Peace-of-mind reliability backed by a lifetime warranty and free 24/7 technical support
Package Contents:
Features
Package Contents:
Yes
United States
- FlexPoint 10/100 SC Single-Mode 30km No Power Adapter
- User Manual
Certifications & Standards:
- EIA/TIA 568A/B
- UL
- CE
- FCC Class A
- IEEE 802.3 10BASE-T
- IEEE 802.3u 100BASE-TX and 100BASE-FX
Additional Information:
Input Voltage:
- 5-32VDC via 2.5mm barrel (0.5A @ 9VDC)
- 5VDC via Molex connector (0.8A @ 5VDC)
Environmentally Friendly:
Yes
Country of Origin:
United States
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 9 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 6 oz |
| Height | 1" |
| Width | 3" |
| Depth | 4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| SC Port Type | Duplex |
| Total Number of Ports | 2 |
| Number of SC Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Omnitron Systems |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.omnitron-systems.com |
| Marketing Information | The FlexPoint 10/100 is a modular 10BASE-T or 100BASE-TX copper to 100BASE-FX fiber media converter that provides reliable and cost-effective network connectivity and fiber extension. The FlexPoint 10/100 features a 10/100 auto-sensing RJ-45 port that adjusts to the highest level of performance supported by the attached device. An override switch provides manual control over the 10/100 operation of the RJ-45 port and the Half/Full-Duplex operation of both the fiber and RJ-45 ports. When configured for auto-negotiation, the RJ-45 port automatically detects and sets MDI/MDI-X crossover. When configured for manual operation, the FlexPoint 10/100 features a manual switch to provide the MDI/MDI-X crossover. The fiber port supports fixed-fiber connectors (SC, ST or LC) and Small Form Pluggable (SFP) transceivers, enabling easy adaptability to different fiber types, distances and wavelengths. The FlexPoint 10/100 supports multimode, single-mode, single-mode single-fiber, in standard and CWDM wavelengths. Manual switch settings and LED indicators with on-the-label descriptions enable easy configuration to legacy devices or specific network requirements. The LEDs report the availability of power, port activity and link status, speed and duplex modes. |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Product Name | FlexPoint 10/100 SC Single-Mode 30km No Power Adapter |
| Manufacturer | Omnitron Systems |
| Manufacturer Part Number | 4341-0 |
| Product Model | 4341-x |
| Product Series | 10/100 |
| Product Line | FlexPoint |
| Media & Performance | |
| Maximum Distance Supported | 30 km |
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology |
|
| Network Technology |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Flexpoint 10/100 Ethernet Fiber Media Converter Rj45 Sc Single-mode 30km - 1 X 10/100base-tx; 1 X 100base-lx; No Power Adapter; Lifetime Warranty (4341-0)