Gigabyte Technology
Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 5080 Graphic Card - 16 GB GDDR7 (gv-n5080gamingoc-16gd)
- SKU:
- 21206608
- MPN:
- gv-n5080gamingoc-16gd
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/28/2026 04:56:51 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 7 or above | and pay only $1,633.88 each 1633.88 |
- Stock Update:
- 05/28/2026 04:56:51 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CORE CLOCK
2730 MHz (Reference: 2617 MHz)
NVIDIA Blackwell Architecture The Ultimate Platform for
Fifth-Gen Tensor Cores
- Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
- Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
- Built for Mega Geometry
AI-Enhanced Graphics and Performance
- NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation
Game-Winning Responsiveness
- NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp
True-to-Life Graphics
- Full ray tracing with neural rendering
Digital Humans and AI Assistants
- NVIDIA ACE
Accelerate Your Creativity
- NVIDIA Studio creator tools and technology
Enhance Any Video with AI
- NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder
Performance and Reliability
- NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers
The Ultimate Gaming Display Technologies
- NVIDIA G-SYNC
WINDFORCE COOLING SYSTEM
The WINDFORCE cooling system delivers exceptional thermal performance through a combination of cutting-edge technologies. It features server-grade thermal conductive gel, innovative Hawk fans with alternate spinning, composite copper heat pipes, a large vapor chamber, 3D active fans, and screen cooling.
ASTONISHING EXTERIOR DESIGN
The GAMING series draws the concept from mech warriors, blending the futuristic armor with mechanical aesthetics to deliver exceptional protection and powerful durability. It goes beyond mere appearances and functionality, offering a profound interpretation of futuristic technology.
MULTI-LAYERED VISUAL
Like armor, the exterior features a multi-layered structure combined with varied surface material finishes. This design not only enhances its technological aesthetics but also optimizes airflow, ensuring outstanding performance.
RGB HALO
The legendary three-ring lighting provides excellent visual enjoyment. You can choose any lighting effect or synchronize with other devices in GIGABYTE CONTROL CENTER.
SLIDING SIDE PLATE
Featuring a power armor design with a sliding side plate, allowing users to customize their build to match their unique style.
This animation is for illustrative purposes only. Actual product appearance may vary.
Package Contents:
- GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G Graphic Card
- VGA manual
- Warranty notice
- 1x 12V-2x6 to 3x PCIe 8pin adapter
- Versatile VGA holder
- Versatile VGA holder manual
Features
- GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G Graphic Card
- VGA manual
- Warranty notice
- 1x 12V-2x6 to 3x PCIe 8pin adapter
- Versatile VGA holder
- Versatile VGA holder manual
Platform Supported:
PC
Specs
| Power Description | |
| Power Connector |
|
| Power Supply Wattage | 850 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Active Cooler |
| Length | 13.4" |
| Height | 2.8" |
| Width | 5.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 4 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Host Interface | PCI Express 5.0 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Bus Width | 256 bit |
| Memory Clock Speed | 30 GHz |
| General Information | |
| Brand Name | GIGABYTE |
| Manufacturer Website Address | http://www.gigabyte.us |
| Marketing Information | CORE CLOCK 2730 MHz (Reference: 2617 MHz) NVIDIA Blackwell Architecture The Ultimate Platform for Fifth-Gen Tensor Cores Max AI performance with FP4 and DLSS 4 New Streaming Multiprocessors Optimized for neural shaders Fourth-Gen Ray Tracing Cores Built for Mega Geometry AI-Enhanced Graphics and Performance NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation Game-Winning Responsiveness NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp True-to-Life Graphics Full ray tracing with neural rendering Digital Humans and AI Assistants NVIDIA ACE Accelerate Your Creativity NVIDIA Studio creator tools and technology Enhance Any Video with AI NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder Performance and Reliability NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers The Ultimate Gaming Display Technologies NVIDIA G-SYNC WINDFORCE COOLING SYSTEM The WINDFORCE cooling system delivers exceptional thermal performance through a combination of cutting-edge technologies. It features server-grade thermal conductive gel, innovative Hawk fans with alternate spinning, composite copper heat pipes, a large vapor chamber, 3D active fans, and screen cooling. ASTONISHING EXTERIOR DESIGN The GAMING series draws the concept from mech warriors, blending the futuristic armor with mechanical aesthetics to deliver exceptional protection and powerful durability. It goes beyond mere appearances and functionality, offering a profound interpretation of futuristic technology. MULTI-LAYERED VISUAL Like armor, the exterior features a multi-layered structure combined with varied surface material finishes. This design not only enhances its technological aesthetics but also optimizes airflow, ensuring outstanding performance. RGB HALO The legendary three-ring lighting provides excellent visual enjoyment. You can choose any lighting effect or synchronize with other devices in GIGABYTE CONTROL CENTER. SLIDING SIDE PLATE Featuring a power armor design with a sliding side plate, allowing users to customize their build to match their unique style. This animation is for illustrative purposes only. Actual product appearance may vary. |
| Product Type | Graphic Card |
| Product Name | GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G Graphic Card |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | GV-N5080GAMINGOC16GD |
| Product Model | GV-N5080GAMING OC-16GD |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| GPU Clock | 2.73 GHz |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 5080 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| CUDA Cores | 10752 |
| API Supported |
|
| Features | Triple-fan Cooler |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
Warranty Information