Hewlett Packard
HP 45W USB-C G2 Power Adapter (1HE07AA#ABA) 1HE07AA#ABA
- SKU:
- 18214460
- MPN:
- 1he07aa-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 06:53:47 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $51.80 each 51.8 |
| Buy 3 | and pay only $47.99 each 47.99 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $46.73 each 46.73 |
| Buy 10 - 13 | and pay only $45.04 each 45.04 |
| Buy 14 or above | and pay only $42.97 each 42.97 |
- Stock Update:
- 05/19/2026 06:53:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Power and charge your notebook or tablet from its USB-C™ port with the HP 45W USB-C™ G2 Power Adapter.
Package Contents:
- 45W USB-C G2 Power Adapter
- Documentation
Features
Package Contents:
China
- 45W USB-C G2 Power Adapter
- Documentation
Compatibility:
HP ProBook 640 G2 Notebook PC
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Power | 45 W |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.76 oz |
| Height | 1.1" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 2.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Power and charge your notebook or tablet from its USB-C™ port with the HP 45W USB-C™ G2 Power Adapter. |
| Product Type | Power Adapter |
| Product Name | 45W USB-C G2 Power Adapter |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 1HE07AA#ABA |
| Technical Information | |
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP 45W USB-C G2 Power Adapter (1HE07AA#ABA) 1HE07AA#ABA
$57.47