Hewlett Packard
HP 65W USB-C Power Adapter (1HE08AA#ABA) 1HE08AA#ABA
- SKU:
- 18528757
- MPN:
- 1he08aa-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:06:41 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $73.00 each 73 |
| Buy 3 | and pay only $70.57 each 70.57 |
| Buy 4 - 7 | and pay only $69.33 each 69.33 |
| Buy 8 | and pay only $67.55 each 67.55 |
| Buy 9 or above | and pay only $65.58 each 65.58 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:06:41 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
New Version Slim HP 65W USB C (Type-C) Replacement Power Adapter Compatible with HP P/N: TPN-CA10 TPN-LA12 PA-1650-38HT L04540-002 L04650-850 A065R161P- AC Input: 100V-240V, 50- 60Hz
- DC Output: 5V 3A/9V 3A/12V 5A/15V 4.33A/20V 3.25A 65W
- 100% Compatible with HP P/N: Compatible with HP P/N: TPN-CA10 TPN-LA12 PA-1650-38HT L04540-002 L04650-850 A065R161P 860065-002, 860209-850, 925740-002, TPN-CA06, 1588-3003, HU10674-16024
- Package Dimensions: 8.6 x 3.8 x 2.8 inches
- Item Weight: 14.4 ounces
- Manufacturer: Lite-On Technology Corp.
New Version Slim HP 65W USB C (Type-C) Replacement Power Adapter Compatible with HP P/N: TPN-CA10 TPN-LA12 PA-1650-38HT L04540-002 L04650-850 A065R161P 860065-002, 860209-850, 925740-002, TPN-CA06, 1588-3003, HU10674-16024
Features
Compatibility:
HP Notebook/Tablet PCs:
China
HP Notebook/Tablet PCs:
- Pro X2 612 G2
- Elite X2 1012 G2
- Elitebook x360 1030 G2
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Power | 65 W |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.64 oz |
| Height | 1.1" |
| Width | 2.9" |
| Depth | 2.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Power and charge your notebook or tablet from its USB-C™ port with the HP 65W USB-C™ Power Adapter. |
| Product Type | Power Adapter |
| Product Name | 65W USB-C Power Adapter |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 1HE08AA#ABA |
| Technical Information | |
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP 65W USB-C Power Adapter (1HE08AA#ABA) 1HE08AA#ABA
$79.09