Hewlett Packard
HP E27m G4 27" WQHD LCD Monitor - 16:9 (40Z29AA#ABA) 40Z29AA#ABA
- SKU:
- 18840450
- MPN:
- 40z29aa-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/01/2025 04:48:08 PM PST
- Stock Update:
- 09/01/2025 04:48:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP E27m G4 27" WQHD LCD Monitor - 16:9- Four times the resolution of HD with WQHD mode, permits you to have more multimedia content shown without any delay with amplified efficiency
- 5 ms GTG (OD) response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
- 16:9 widescreen resolution perfect for watching movies, playing video games and getting on with office work
- Furnishes captivating visuals with 300 Nit brightness levels
- HDMI interface allows you to connect to a variety of HD devices including gaming consoles, Blu-ray players, laptop PCs, digital cameras and many others for the ultimate true high-definition display
- DisplayPort interface that transmits both audio and video signals through a single connection to deliver versatile performance
- Built-in Webcam that makes easy face-to-face real-time communication with friends, family or on-line gaming partners
- VESA mount compatibility allows you to mount the display on a wall or with a stand depending on your specific needs
- Standing screen display size: 27 Inches
- Screen Resolution: 2560 x 1440 pixels
- Max Screen Resolution: 2560 x 1440 Pixels
- Brand: HP
- Series: E27m G4 QHD USB-C Conferencing Monitor
- Item model number: E27m G4
- Item Weight: 18.78 pounds
- Product Dimensions: 1.9 x 24.1 x 15.6 inches
- Item Dimensions LxWxH: 1.9 x 24.1 x 15.6 inches
- Manufacturer: HP Inc.
Package Contents:
- Warranty Card
- Product Notice
- Quick Setup Poster
- 1 USB Type-C to Type-C Cable
- AC Power Cord
Features
Package Contents:
Yes
Yes
China Energy Conservation Program (CECP)
Yes
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
- Warranty Card
- Product Notice
- Quick Setup Poster
- 1 USB Type-C to Type-C Cable
- AC Power Cord
Environmental Certification:
TCO Certified Displays
TCO Certified Edge
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
E-standby
Vietnam Minimum Energy Performance Standards (Vietnam MEPS)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
China Energy Conservation Program (CECP)
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 160 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 18.78 lb |
| Height with Stand | 21.69" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.50" |
| Height | 15.6" |
| Width with Stand | 24.13" |
| Color Family | Black |
| Width | 24.1" |
| Depth | 1.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair.? Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Conference and connect with ease with the Zoom Certified HP E27m G4 USB-C Conferencing Monitor that has an integrated 5MP, tilt-adjustable webcam, front-firing speakers, and dual mics. Work effortlessly and simplify your set up with one USB-C® cable that delivers data, video, and up to 65W of laptop charging. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | E27m G4 QHD USB-C Conferencing Monitor |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 40Z29AA#ABA |
| Product Model | E27m G4 |
| Technical Information | |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| Stand Adjustments |
|
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 5 ms |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 27" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP E27m G4 27" WQHD LCD Monitor - 16:9 (40Z29AA#ABA) 40Z29AA#ABA