Hewlett Packard
HP E24u G5 23.8" Full HD LED LCD Monitor - 16:9 - Black Silver (6n4d0aa-aba)
- SKU:
- 20052571
- MPN:
- 6n4d0aa-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/01/2025 08:24:40 AM PST
- Stock Update:
- 08/01/2025 08:24:40 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intentionally crafted to deliver crisp visuals and personalized comfort, the HP E24u G5 FHD USB-C Monitor redefines flexibility and power, so there's nothing between you and your best. Stylishly designed with the planet in mind, this display is the perfect fit for both the office and home.
Elevate your View
When the difference is in the details, this 23.8-inch diagonal FHD monitor displays the clarity you need to stay focused on the task at hand. With rich 99% sRGB color depth and IPS technology, you'll see clear, vivid colors across wide viewing angles. For even more productivity, expand your view by daisy chaining a second display.
Bring Comfort to Work
When doing your best relies on feeling your best, it's easy to find all-day comfort with 4-way adjustability optimized by the step-by-step Ergonomic Setup Guide in HP Display Center. Help keep your eyes comfortable with a monitor that comes with flicker-free technology, a 75Hz refresh rate, and HP Eye Ease, an always-on, built-in low-blue light filter.
Power Through Your Day
When you're working from home one day and the office the next, free yourself, your desk and your laptop from a mess of cables by simply connecting one USB-C® cable that connects your display and all your accessories-from webcam to keyboard-all while charging your laptop at 65W. To make your workday even easier, instantly start up all your devices thanks to Single Power On and secure a stable internet connection with RJ-45.
Design that Inspires
Spark joy on your desk and in the world with a monitor built around you. The elegant, efficient design and 3-sided micro-edge bezel elevate your office while maximizing space. Beyond the looks, feel good with a monitor that contains recycled plastics and metals. And customize your space to boost your productivity with the matching accessory ecosystem.
Package Contents:
- E24u G5 FHD USB-C Monitor
- Warranty card
- Quick Setup Poster
- 1 x USB Type-C to Type-C cable
- AC power cord
Features
- E24u G5 FHD USB-C Monitor
- Warranty card
- Quick Setup Poster
- 1 x USB Type-C to Type-C cable
- AC power cord
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 13.20 lb |
| Height with Stand | 19.96" |
| Product Color | Black Silver |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.31" |
| Height | 12.7" |
| Width with Stand | 21.24" |
| Color Family | Silver |
| Width | 21.2" |
| Depth | 3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of DisplayPorts | 3 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 8,000,000:1 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Intentionally crafted to deliver crisp visuals and personalized comfort, the HP E24u G5 FHD USB-C Monitor redefines flexibility and power, so there's nothing between you and your best. Stylishly designed with the planet in mind, this display is the perfect fit for both the office and home. Elevate your View When the difference is in the details, this 23.8-inch diagonal FHD monitor displays the clarity you need to stay focused on the task at hand. With rich 99% sRGB color depth and IPS technology, you'll see clear, vivid colors across wide viewing angles. For even more productivity, expand your view by daisy chaining a second display. Bring Comfort to Work When doing your best relies on feeling your best, it's easy to find all-day comfort with 4-way adjustability optimized by the step-by-step Ergonomic Setup Guide in HP Display Center. Help keep your eyes comfortable with a monitor that comes with flicker-free technology, a 75Hz refresh rate, and HP Eye Ease, an always-on, built-in low-blue light filter. Power Through Your Day When you're working from home one day and the office the next, free yourself, your desk and your laptop from a mess of cables by simply connecting one USB-C® cable that connects your display and all your accessories-from webcam to keyboard-all while charging your laptop at 65W. To make your workday even easier, instantly start up all your devices thanks to Single Power On and secure a stable internet connection with RJ-45. Design that Inspires Spark joy on your desk and in the world with a monitor built around you. The elegant, efficient design and 3-sided micro-edge bezel elevate your office while maximizing space. Beyond the looks, feel good with a monitor that contains recycled plastics and metals. And customize your space to boost your productivity with the matching accessory ecosystem. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | E24u G5 FHD USB-C Monitor |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 6N4D0AA#ABA |
| Product Model | E24u G5 |
| Product Series | E |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| HDCP Supported | Yes |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 5 ms |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 86 kHz |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 24" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information