Hewlett Packard
Hewlett Packard 86T46AA#ABA USB-C Travel Hub G3 5-Port With HDMI USB-A USB-C 4K Support 86T46AA#ABA
- SKU:
- 21239891
- MPN:
- 86t46aa-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 07:08:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 | and pay only $72.86 each 72.86 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $71.65 each 71.65 |
| Buy 10 or above | and pay only $69.43 each 69.43 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 07:08:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Add five essential ports to your notebook using this USB-C® Travel Hub. Sleek and compact, enjoy a superb mobile hub experience through scalable power delivery plus plug and play connectivity with almost any brand, device and operating system. Maximize productivity wherever work takes you.
Small Hub. Big Connectivity
Expand one laptop USB-C® port into five (USB-C x 2, USB-A x 2 and HDMI) connections, enough to support multiple devices and a single external display up to 4K resolution at 60hz. Enjoy plug and play, universal connectivity with almost any brand or device, along with lighting fast 10 Gb data transfer speeds.
Scalable Power
This light weight and compact hub is not just portable, it's powerful. When you're on the go, carry one hub for pass-through connectivity and scalable power delivery to from your laptop's USB-C® type 65W, 90W, or high power adapter, or power the hub from your device's USB-C® port.
Maximum Compatibility, Minimum Clutter
Wherever you find yourself in the world, this super portable compact hub will work with what you're working with. Featuring multi-OS support for Windows, MacOS, Chrome OS, iOS, and Android. Plug in almost any of your devices and keep your productivity charged up whenever and wherever you need it.
Designed For Our Shared Future
Besides powering your many devices, this USB-C® Travel Hub also has the power to help protect our planet. Each hub contains over 80% post-consumer recycled (PCR) material and comes in FSC-certified packaging.
HP USB-C Travel Hub G3 | Connect Charge Go
Essential connectivity in your pocket.
- Multi-OS compatibility
- USB-C® port connectivity
Small hub | Big connectivity
Five ports (USB-C® x 2, USB-A x 2 and HDMI).
Scalable power
Scalable power delivery through your laptop's USB-C® power adapter or use your device's USB-C® port.
Package Contents:
- USB-C Travel Hub G3
- Warranty Card
- Quick Start Guide
Features
- USB-C Travel Hub G3
- Warranty Card
- Quick Start Guide
Post-consumer-waste%:
80%
Brand Compatibility:
Any Brand
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Power Source Type | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 2.24 oz |
| Height | 0.57" |
| Width | 4.57" |
| Depth | 1.65" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Power Delivery | 65W |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C® 10Gbps signaling rate, 2 x USB-C |
| HDMI Version | 2 |
| Host Interface | USB Type C |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Add five essential ports to your notebook using this USB-C® Travel Hub. Sleek and compact, enjoy a superb mobile hub experience through scalable power delivery plus plug and play connectivity with almost any brand, device and operating system. Maximize productivity wherever work takes you. Small Hub. Big Connectivity Expand one laptop USB-C® port into five (USB-C x 2, USB-A x 2 and HDMI) connections, enough to support multiple devices and a single external display up to 4K resolution at 60hz. Enjoy plug and play, universal connectivity with almost any brand or device, along with lighting fast 10 Gb data transfer speeds. Scalable Power This light weight and compact hub is not just portable, it's powerful. When you're on the go, carry one hub for pass-through connectivity and scalable power delivery to from your laptop's USB-C® type 65W, 90W, or high power adapter, or power the hub from your device's USB-C® port. Maximum Compatibility, Minimum Clutter Wherever you find yourself in the world, this super portable compact hub will work with what you're working with. Featuring multi-OS support for Windows, MacOS, Chrome OS, iOS, and Android. Plug in almost any of your devices and keep your productivity charged up whenever and wherever you need it. Designed For Our Shared Future Besides powering your many devices, this USB-C® Travel Hub also has the power to help protect our planet. Each hub contains over 80% post-consumer recycled (PCR) material and comes in FSC-certified packaging. HP USB-C Travel Hub G3 | Connect Charge Go Essential connectivity in your pocket. Multi-OS compatibility USB-C® port connectivity Small hub | Big connectivity Five ports (USB-C® x 2, USB-A x 2 and HDMI). Scalable power Scalable power delivery through your laptop's USB-C® power adapter or use your device's USB-C® port. |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | USB-C Travel Hub G3 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 86T46AA#ABA |
| Product Model | G3 |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Charging Capability | Yes |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen Mode Supported |
|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Cable Length | 11.84" |
| Features |
|
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Device Supported | Notebook |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information