Hewlett Packard
Hewlett Packard 8C4X9AA Smart Buy 16gb Ddr4 3200 Sodimmint Mem
- SKU:
- 20749018
- MPN:
- 8c4x9aa
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:45:47 AM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:45:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Upgrade your laptop's memory for unbelievably fast speed, improved capacity and superb reliability. Upgrade to 16 GB DDR4 3200 MHz SODIMM to open up your workspace to its full potential. Make way for all the things you need to get done, at once.
Memory That Keeps Up with You
Expand your laptop's memory for speed, space, and seamless productivity. With the DDR4 3200 MHz SODIMM, you'll have plenty of room to work and play and multitask with ease[1]. Open your workspace for more and worry about computer memory less.
Extremely Efficient
Upgrading your SODIMM doesn't just expand your RAM, it increases the overall computing power of your HP laptop-opening the floodgates of speed and productivity[1]. And DDR4 is extra efficient, so all that power doesn't drain your battery instantly or heat everything up.
The Reliability You Need
Invest in genuine HP-branded memory that's tested, certified, and built for HP laptops. Robust and reliable, this product even comes with an extensive 3-year warranty, just in case.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 59.1 mil |
| Form Factor | SODIMM |
| Weight (Approximate) | 0.28 oz |
| Length | 2.8" |
| Number of Pins | 260-pin |
| Width | 1.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Upgrade your laptop's memory for unbelievably fast speed, improved capacity and superb reliability. Upgrade to 16 GB DDR4 3200 MHz SODIMM to open up your workspace to its full potential. Make way for all the things you need to get done, at once. Memory That Keeps Up with You Expand your laptop's memory for speed, space, and seamless productivity. With the DDR4 3200 MHz SODIMM, you'll have plenty of room to work and play and multitask with ease[1]. Open your workspace for more and worry about computer memory less. Extremely Efficient Upgrading your SODIMM doesn't just expand your RAM, it increases the overall computing power of your HP laptop-opening the floodgates of speed and productivity[1]. And DDR4 is extra efficient, so all that power doesn't drain your battery instantly or heat everything up. The Reliability You Need Invest in genuine HP-branded memory that's tested, certified, and built for HP laptops. Robust and reliable, this product even comes with an extensive 3-year warranty, just in case. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8C4X9AA |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Device Supported | Notebook |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
Warranty Information