Hewlett Packard
HP 527pm 27 Class WQHD LCD Monitor" (9E0Y9UT#ABA) 9E0Y9UT#ABA
- SKU:
- 20974628
- MPN:
- 9e0y9ut-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 07:08:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $513.27 each 513.27 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 07:08:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Conferencing made remarkable with AIFeel confident collaborating effortlessly with the HP Series 5 Pro 27" QHD USB-C Conferencing Monitor. Achieve distraction-free meetings, wherever you work, with advanced AI. Settle into total comfort thanks to a customizable setup.Conference with confidenceLook and sound your best effortlessly with aPoly Studio 5MP pop-up tiltable webcam and AI Noise Reduction-all on a display with AutoLock and Awake to keep your business your own. Simply pop down the webcam after your call for on-demand privacy.Your center of productivityMake this monitor your hub for clutter-free productivity. Seamlessly work between two computers while a single USB-C cable handles 100W power delivery. Get even more done with a dual display and daisy-chain another HP Series 5 Pro monitor.Take control of your comfortFeel your best all day with 4-way adjustability and sleek, 3-sided borderless design. Keep your eyes comfortable with the Ambient Light Sensor and HP Eye Ease to reduce blue light without impacting color.Sustainability in actionMaterials that make an impactThis energy-efficient monitor is thoughtfully designed with at least 85% recycled plastic content, 20% recycled glass in the monitor panel, and 90% recycled aluminum in the stand. Plus,100% of the paper-based packaging is sustainably sourced.FeaturingSharp & Privacy Ready 5MP WebcamThe Poly Studio 5MP pop-up tiltable webcam delivers superb camera quality and has advanced collaboration tools. Plus, a Time of Flight proximity sensor enables Auto Lock and Awake for on demand privacy.AI Noise ReductionUpgrade your conference call experience with HP AI-based noise reduction filters. Limit distractions including dogs, sirens, construction, and other meetings so you're heard loud and clear no matter what's happening around you.Intuitive Conferencing ExperienceCollaborate confidently with a host of enhanced camera software features. Auto framing keeps you front and center and background blur minimizes distractions.Integrated 4 x 3W Down Firing SpeakersThe integrated, down firing 4 x 3W speakers deliver crystal-clear audio without adding additional cables or external speakers to your desk. Never miss a word with this clean desk solution.Meetings Made EffortlessSeamlessly collaborate with a Microsoft Teams compatible and Zoom Certified monitor. Access conferencing controls quickly with control buttons on the display.QHD ResolutionDive into the captivating definition and sharp details of 3.7 million pixels. 2560 x 1440 Quad HD resolution transforms all your content for a stunning viewing experience on this 27" monitor.IPS TechnologyNo matter where you are or sit, IPS technology ensures image accuracy and consistency across wide 178-degrees horizontal and vertical viewing angles.Enhanced Visual PerformanceSee the nuanced differences of color, shadow, and highlights thanks to the enhanced 1500:1 contrast ratio and clear content with 350 nits of brightness.100% sRGB Color GamutEnjoy highly accurate colors on screen with 100% sRGB. This HP monitor provides ideal color reproduction with minimal effort.Progressive White BalanceWork better with content that looks the same on both screens. Progressive White Balance is an HP technology that provides consistent white-point matching from screen-to-screen.USB-C Power DeliveryKeep your set up simple and seamless with a display that has everything built in. Connect a keyboard and mouse to the ports on the back of this monitor and only one USB-C cable to your notebook for data, video, and up to 100W of charging.Daisy Chain a Second HP Series 5 Pro MonitorDisplay even more with DisplayPort by daisy chaining a second HP Series 5 Pro monitor for the ultimate multi-display setup.Smart KVMBoost your productivity with Smart KVM switch that seamlessly detects and switches between two different computers, so you can multi-task with just one keyboard and mouse.More Ports. More Power. Easily Accessible.More ports means more capabilities. With HDMI 2.0, DisplayPort 1.4 In and Out, USB-C 3.2 (upstream), RJ-45, audio jack, USB-B (upstream) and 3 USB-A 3.2 ports you can connect multiple devices. Easy rear-facing design makes connecting a breeze.Sleek Design, Clean SpaceSee and do more on your screen with a 3-sided borderless with micro-edge bezel design that maximizes your viewing area for a sleek design and virtually seamless dual-monitor setups.Ambient Light SensorKeep your eyes comfortable, day or night, without lifting a finger. The ambient light sensor automatically adjusts your screen's brightness to the lighting of your environment, so your screen is bright during the day and dimmed in the evenings.Ergonomic Setup GuideWith world-class ergonomic practices at your fingertips, you have the knowledge to fine-tune your display's 4-way adjustability to achieve optimal comfort, all day, thanks to the step-by-step Ergonomic Setup Guide in HP Display Center.Always-on, True Color, Low-Blue Light FilterHP Eye Ease is an always-on, low-blue light filter that helps keep your eyes comfortable throughout the day by reducing blue light without impacting color accuracy or adding a yellow color shift.Remote Management ReimaginedHP Client Management Script Library (CMSL) makes remote manageability easy to use. This powerful solution works seamlessly with Intune/SCCM to manage your display fleet using PowerShell.Increased Energy EfficiencyHP is committed to helping protect our shared future by minimizing the energy our monitors consume to help reduce energy demand. This monitor is held to the highest energy saving standard with an ENERGY STAR rating and EPEAT Gold Registration.HP 527pm 27" Class WQHD LCD Monitor - 27" Viewable - 2560 x 1440
Features
Package Contents:
527pm Widescreen LCD Monitor DisplayPort cable Warranty card USB Type-A to B cable Quick Setup Poster 1 x USB Type-C to Type-C cable AC power cord
Yes
Conferencing
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Conferencing
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 13.62 lb |
| Product Color |
|
| Width with Stand | 27.52" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 27.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| USB | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 527pm Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9E0Y9UT#ABA |
| Product Model | 527pm |
| Product Series | 5 Pro |
| Technical Information | |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Stand Included | No |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 4 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP 527pm 27 Class WQHD LCD Monitor" (9E0Y9UT#ABA) 9E0Y9UT#ABA
$523.48