Hewlett Packard
HP Chromebook x360 14b-cd0000 14b-cd0010nr 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - Full HD - Intel Core i3 i3-N305 - 8 GB - 128 GB Flash Memory - Mineral Silver (9p989ua-aba)
- SKU:
- 20757254
- MPN:
- 9p989ua-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/20/2025 10:28:47 AM PST
- Stock Update:
- 07/20/2025 10:28:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Overview The HP Chromebook x360 14" lets you power your day with the performance of up to an Intel processor paired with the ChromeOS and built-in virus protection. Enjoy long lasting battery life and a fast boot up to keep you going throughout the day. Plus the HP Chromebook is thoughtfully designed with sustainable materials. Features Effortless productivity anywhere Get everything done with up to an Intel processor, built-in Google apps, long lasting battery life and plenty of storage. Turn up the entertainment, chat or collaborate Turn down the noise and turn up your entertainment needs with the high quality camera and large 14" display. Designed with you in mind Designed with you in mind, with flexible x360 design, built-in protection and smart security features. Built for a better tomorrow HP Chromebook x360 is designed with ocean-bound plastic and post-consumer recycled plastics. Software included Google Play Store; Google Assistant Disclaimers Testing conducted by HP using Google Chrome OS power LoadTest. Battery life will vary and the maximum capacity of the battery will naturally decrease with time and usage. Multi-core is designed to improve performance of certain software products. Not all customers or software applications will necessarily benefit from use of this technology. Performance and clock frequency will vary depending on application workload and your hardware and software configurations. Intels numbering, branding and/or naming is not a measurement of higher performance. Recharges your battery up to 50% within 45 minutes when the system is off (using shut down command). Recommended for use with the HP adapter provided with the notebook, not recommended with a smaller capacity battery charger. After charging has reached 50% capacity, charging will return to normal speed. Charging time may vary +/-10% due to System tolerance. Available on select HP products. See http://store.hp.com for a full list of product features. Full high-definition (FHD) content required to view FHD images. Percent of active plus nonactive viewing area to active viewing area plus border. Measure with lid vertical to the desk. Laptops manufactured with recycled ocean-bound plastic material in product speaker enclosures, recycled aluminum material in product cover and post-consumer recycled plastic in keycaps. Percentage of material contained in each component varies by product. The boot up speed may vary depending on the device. According to tests on various devices from the Chromebook portfolio, 10 seconds is the average boot up speed. Camera resolution refers to the image sensor active pixels. The actual image capture pixels and aspect ratio depend on the app selectedProcessor: Intel Core i3-N305 (up to 3.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache Storage: 128 GB UFS Memory: 8 GB LPDDR5-4800 MHz RAM (onboard) Graphics: Integrated: Intel UHD Graphics Display: 14" diagonal, FHD (1920 x 1080), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge
Package Contents:
- Chromebook x360 14b-cd0010nr
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
Yes
- Chromebook x360 14b-cd0010nr
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 8 |
| L3 Cache | 6 MB |
| Processor Model | i3-N305 |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.02 lb |
| Product Color | Mineral Silver |
| Height | 0.80" |
| Color Family | Silver |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1-year limited hardware warranty.</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10.25 Hours |
| Number of Cells | 2-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Overview | Power your everyday The HP Chromebook x360 14" lets you power your day with the performance of up to an Intel® processor paired with the ChromeOS and built-in virus protection. Enjoy long lasting battery life and a fast boot up to keep you going throughout the day. Plus the HP Chromebook is thoughtfully designed with sustainable materials. Effortless productivity anywhere Get everything done with up to an Intel® processor, built-in Google apps, long lasting battery life and plenty of storage. Designed with you in mind Designed with you in mind, with flexible x360 design, built-in protection and smart security features. Turn up the entertainment, chat or collaborate Turn down the noise and turn up your entertainment needs with the high quality camera and large 14" display. Built for a better tomorrow HP Chromebook x360 is designed with ocean-bound plastic and post-consumer recycled plastics. Features | Intel® Core™ processor Get the performance and graphics you need with an Intel® processor at the affordability you want to connect, learn, and play anywhere. Intel® UHD Graphics Smoothly stream 4K content and play your favorite games in 720p, without the need for a dedicated graphics card. With excellent Intel® UHD graphics performance, you'll see the difference in everything you do. FHD IPS touchscreen Always see your content at its best with 178° wideviewing angles and a vibrant picture. And with touchscreen technology, you can control your PC right from the screen. 16:9 aspect ratio A 16:9 aspect ratio lets you see more of your content with less scrolling. EPEAT® Gold with Climate+ With EPEAT® Gold with Climate+, you're choosing a movement towards responsibility and climate action. ENERGY STAR® certified Save energy and money with ENERGY STAR®, certified by the EPA so you will use less energy and save money where it counts most. |
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Product Name | Chromebook x360 14b-cd0010nr |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9P989UA#ABA |
| Product Model | 14b-cd0010nr |
| Product Series | 14b-cd0000 |
| Product Line | Chromebook x360 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Drive Type | Flash |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP Chromebook x360 14b-cd0000 14b-cd0010nr 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - Full HD - Intel Core i3 i3-N305 - 8 GB - 128 GB Flash Memory - Mineral Silver (9p989ua-aba)