Hewlett Packard
Hewlett Packard 9X478AA#ABA Hp Thunderbolt 4 100w Taa G6 Dock 9X478AA#ABA
- SKU:
- 21297754
- MPN:
- 9x478aa-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/03/2026 06:16:03 AM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 06:16:03 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
One step ahead
Powering your workday flows naturally with the HP Thunderbolt 4 100W G6 Dock. Effortlessly manage, connect and power the devices you love with state-of-the-art security and connectivity.
Power your everyday
This dock starts working before you even take a seat. Keep the power flowing all day with a high-speed Thunderbolt™ 4 connection and plenty of ports to connect your devices.
Everything, secured
Prevent potential threats with HP Wolf Security, interlacing HP Sure Start to provide complete end-to-end security. Work and rest easy knowing your dock is protected.
Built to last
Thoughtfully designed with longevity in mind. Durably crafted with replaceable parts to maximize your fleet's lifecycle. Built with a power consumption module to monitor your energy consumption. Consciously wrapped in plastic-free packaging.
Features | More Ports. More Flexibility.
More ports means more capabilities. With a TBT4™, HDMI, RJ-45, two USB-C®, two DisplayPorts™, and three USB-A ports, you can connect all your devices.
Intuitive, compact design
Easily connect to rear-facing ports and declutter your desk with single cable connectivity, all in a compact design.
A full suite of manageability tools
Empower your IT to manage and track your docks by product name, serial number, and MAC Address from anywhere with the time-saving, easy-to-use Electronic Tag (eTag) and HP CMSL management tools.
3-year limited warranty
Get added peace of mind with a 3-year limited warranty that includes technical support, diagnostic services, and hardware replacement.
Compatible with myHP
Enable hardware and software innovations from HP with the myHP application. This single dashboard houses access to settings for your docking station and other devices.
Package Contents:
- Thunderbolt 4 100W TAA G6 Dock (9X478AA)
- 120 W Power Adapter
- Thunderbolt™ 4 Cable (1 m)
- Power Cord
- Product Notice
- Warranty Card
Features
- Thunderbolt 4 100W TAA G6 Dock (9X478AA)
- 120 W Power Adapter
- Thunderbolt™ 4 Cable (1 m)
- Power Cord
- Product Notice
- Warranty Card
TAA Compliant:
Yes
Post-consumer-waste%:
35%
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 1.63 lb |
| Height | 1.95" |
| Width | 4.76" |
| Depth | 4.76" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Power Delivery | 100W |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C® 10Gbps signaling rate (up to 15 W USB Power Delivery), 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (up to 15 W USB Power Delivery) |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Host Interface | Thunderbolt 4 |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-A | Yes |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | One step ahead Powering your workday flows naturally with the HP Thunderbolt 4 100W G6 Dock. Effortlessly manage, connect and power the devices you love with state-of-the-art security and connectivity. Power your everyday This dock starts working before you even take a seat. Keep the power flowing all day with a high-speed Thunderbolt™ 4 connection and plenty of ports to connect your devices. Everything, secured Prevent potential threats with HP Wolf Security, interlacing HP Sure Start to provide complete end-to-end security. Work and rest easy knowing your dock is protected. Built to last Thoughtfully designed with longevity in mind. Durably crafted with replaceable parts to maximize your fleet's lifecycle. Built with a power consumption module to monitor your energy consumption. Consciously wrapped in plastic-free packaging. Features | More Ports. More Flexibility. More ports means more capabilities. With a TBT4™, HDMI, RJ-45, two USB-C®, two DisplayPorts™, and three USB-A ports, you can connect all your devices. Intuitive, compact design Easily connect to rear-facing ports and declutter your desk with single cable connectivity, all in a compact design. A full suite of manageability tools Empower your IT to manage and track your docks by product name, serial number, and MAC Address from anywhere with the time-saving, easy-to-use Electronic Tag (eTag) and HP CMSL management tools. 3-year limited warranty Get added peace of mind with a 3-year limited warranty that includes technical support, diagnostic services, and hardware replacement. Compatible with myHP Enable hardware and software innovations from HP with the myHP application. This single dashboard houses access to settings for your docking station and other devices. |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Thunderbolt 4 100W TAA G6 Dock (9X478AA) |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9X478AA#ABA |
| Product Model | G6 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Charging Capability | Yes |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Screen Mode Supported |
|
| Maximum Data Transfer Rate | 5 GB/s |
| Management Features |
|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Features |
|
| Supported Resolutions |
|
| Device Supported | Notebook |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information