Hewlett Packard
VICTUS 15-fa1000 15-fa1300nr 15.6" Gaming Notebook - Full HD - Intel Core i5 12th Gen i5-12450H - 8 GB - 512 GB SSD - Mica Silver (a05xlua-aba)
- SKU:
- 20759008
- MPN:
- a05xlua-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/17/2025 02:06:35 PM PST
- Stock Update:
- 09/17/2025 02:06:35 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP Victus 15 inch Laptop, FHD 144Hz Display, Intel Core i5-12450H, 8 GB RAM, 512 GB SSD, NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU (6 GB Dedicated), Windows 11 Home, 15-fa1300nr (2024)- 144HZ FHD ANTI-GLARE DISPLAY - Reduces frustrating lag and image ghosting for smooth, crisp gameplay with clear, vivid images from any angle
- DYNAMIC INTEL CORE PROCESSOR - 12th Gen Intel Core i5-12450H processor distributes performance where you need it the most saving you time and increasing your ability to do the things you actually want
- NVIDIA GEFORCE RTX 4050 GRAPHICS (6 GB GDDR6 DEDICATED) - Experience lifelike virtual worlds, ultra-high FPS gaming, revolutionary new ways to create, and unprecedented workflow acceleration
- STORAGE AND MEMORY - Get up to 15x faster performance than a SATA SSD, with 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 solid-state drive storage; and enjoy higher bandwidth and boosted performance with 8 GB DDR4 RAM memory
- GET A FRESH PERSPECTIVE WITH WINDOWS 11 HOME - From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and contentWindows 11 is the place to think, express, and create in a natural way
- EFFORTLESSLY CONNECTED - Enjoy faster speeds, improved performance and greater capacity with Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 wireless card
- TRULY POWERFUL AUDIO - With HP Dual Speakers, HP Audio Boost, and custom tuning by the experts at B&O, you can experience rich, authentic audio from all your games and movies
- HP WIDE VISION HD CAMERA - The 88-degree, wide-angle field of view lets you video chat with the entire family or group of friends in crystal clear detail, while artificial intelligence technology automatically removes background noise for clear audio
- XBOX GAME PASS ULTIMATE - 1 month of high quality games to play, including day one titles, plus the ability to play console games with cloud gaming
- MADE WITH THE PLANET IN MIND - The HP Victus 15 built with ocean-bound plastic in bezel and speaker enclosures, and post-consumer recycled plastic in keyboard keycaps and scissor switches
Package Contents:
- Gaming Laptop 15-fa1300nr
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
Yes
- Gaming Laptop 15-fa1300nr
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Flicker-free
Anti-reflection
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 12 |
| L3 Cache | 12 MB |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-12450H |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.05 lb |
| Product Color | Mica Silver |
| Height | 0.93" |
| Color Family | Silver |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10.50 Hours |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Weight | 9.88 oz |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility |
|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Model |
|
| Graphics Memory Technology |
|
| Screen Mode | Full HD |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer |
|
| General Information | |
| Brand Name | VICTUS |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Overview | Desktop power in one portable package. The HP Victus Laptop is made for peak PC gaming. This sleek machine touts an Intel® Core Processor and a modern graphics card. This laptop's design is just as impressive as its hardware with plenty of color options, updated thermals and an HD camera with Temporal Noise Reduction. Superior processing components Play at your best, powered by an Intel® Core Processor, a modern graphics card, and plenty of memory. Every feature you could need From the updated thermal design to the HD camera, this laptop has everything. Sophisticated and redefined design With a smaller footprint and up to three colors options, this spritely device looks good anywhere. Features | Get a fresh perspective From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. A dynamic processor that adapts to you for superior multi-tasking performance 12th Gen Intel® Core™ processors distributes performance where you need it the most - saving you time and increasing your ability to do the things you actually want. Beyond Fast NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Series GPUs are beyond fast. Powered by the NVIDIA Ada Lovelace architecture which delivers a leap in both performance and AI powered graphics. Experience life like virtual worlds with ray tracing and ultra-high FPS gaming. 144Hz FHD anti-glare display Reduce frustrating lag and image ghosting with a display that combines a 144Hz refresh rate and 1080p Full High Definition resolution for smooth, crisp gameplay. 144Hz Display Reduce frustrating lag and image ghosting with a 144Hz display. Anti-glare panel Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Gaming Laptop 15-fa1300nr |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | A05XLUA#ABA |
| Product Model | 15-fa1300nr |
| Product Series | 15-fa1000 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
VICTUS 15-fa1000 15-fa1300nr 15.6" Gaming Notebook - Full HD - Intel Core i5 12th Gen i5-12450H - 8 GB - 512 GB SSD - Mica Silver (a05xlua-aba)