Hewlett Packard
Hewlett Packard B7JM6AA#ABA 31.5" S7 Pro 732xk 4k Tb4 Mntr B7JM6AA#ABA
- SKU:
- 21466426
- MPN:
- b7jm6aa-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 07:08:56 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $1,052.00 each 1052 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 07:08:56 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Unleash creativity with the HP Series 7 Pro 31.5" 4K Thunderbolt™ Docking Monitor with breakthrough Neo:LED technology and Thunderbolt™ 4 connectivity.
- Display size (diagonal): 80.01 cm (31.5")
- Response time (typical): 5ms GtG (withoverdrive)
- Native resolution: 4K UHD (3840 x2160)
- Contrast ratio:2700:1
Color accuracy you can trust from factory, to desk, and beyond
Trust what you see on screen with built-in Delta E≤ 1 color accuracy or calibrate the monitor to project standards. This spacious 31.5" 4K monitor delivers captivating colors and deeper shadows thanks to breakthrough IPS Black with Neo:LED panel technology, 99.4% Adobe RGB, 99.4% Display P3, 100% sRGB, 2700:1 contrast ratio, and more.
Power your setup with Thunderbolt™ 4
Supercharge workflows on this Thunderbolt™ 4 monitor. Drive 4K resolution at 120Hz through a single cable and connect a second 4K monitor. Enjoy high-speed data and internet and charge two separate devices with up to 140W of dynamic power delivery.
Instant productivity with Single Power On and Smart KVM
Instantly wake your display and PC with Single PowerOn. Get working quickly and multi-tasking efficiently. Toggle between two devices using the built-in Smart KVM to control both PCs with just a single keyboard and mouse.
The Ultimate Color Solution
Neo:LED panel technology offers wide color coverage with 99.4% Adobe RGB, 99.4% Display P3, 100% sRGB, and 2700:1 contrast ratio.
4K UHD Resolution
Get lost in the captivating 4K UHD on this 31.5" monitor. The 3840 x 2160 resolution transforms content into a remarkable experiences.
VESA Display HDR™ 600
Replicate reality on your screen and enjoy watching HDR media with VESA DisplayHDR™ 600 for enhanced contrast, deep shadows, and bright high lights.
Superb Color Accuracy
For color-critical projects, trust this Pantone-validated™ display achieved by factory color calibration with 2390 colors and a DeltaE<=1.
HP User Color Recalibration
Color-critical professionals can recalibrate displays to maintain professional-grade color accuracy throughout the life of the monitor.
Electronic Color Calibration Report
Get the results of the latest factory or user color calibration report via the HP DisplayCenter.
Thunderbolt™ 4 Technology
Supports up to two 4K monitors. Thunderbolt™ 4 technology delivers 40Gbps data bandwidth. Enjoy up to 140W of dynamic power delivery.
Daisy Chain a Second 4K Monitor
Display even more with Thunderbolt™ 4 or DisplayPort™ 1.4 out by daisy chaining up to two 4K monitors for the superb high-definition, multi-display setup.
More ports. More flexibility.
With Thunderbolt™ 4, USB-C®, HDMI 2.1, DisplayPort™ 1.4 In and Out, RJ-45, and five USB-A 3.2 ports, you can connect multipledevices.
Features
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices |
|
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Average Power Consumption | 48 W |
| ON Mode Energy Consumption per 1000Hour (HDR) (from 1st March 2021) | 46 kW |
| Maximum Power Consumption | 300 W |
| Energy Efficiency Class (HDR) (from 1st March 2021) | G |
| Energy Efficiency Class (SDR) (from 1st March 2021) | F |
| ON Mode Energy Consumption per 1000Hour (SDR) (from 1st March 2021) | 32 kW |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 14.55 lb |
| Height with Stand | 23.59" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.26" |
| Height | 16.2" |
| Width with Stand | 28.13" |
| Width | 28.1" |
| Weight with Stand (Approximate) | 18.52 lb |
| Depth | 3" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Ethernet Technology Details | 1 x RJ-45 Gigabit Ethernet |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 7 |
| Thunderbolt 4 | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 2,700:1 |
| Pixel Per Inch (PPI) | 114 |
| Brightness | 450 Nit |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Dynamic Contrast Ratio | 5,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut |
|
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Unleash creativity with the HP Series 7 Pro 31.5" 4K Thunderbolt™ Docking Monitor with breakthrough Neo:LED technology and Thunderbolt™ 4 connectivity. Display size (diagonal): 80.01 cm (31.5") Response time (typical): 5ms GtG (withoverdrive) Native resolution: 4K UHD (3840 x2160) Contrast ratio:2700:1 Color accuracy you can trust from factory, to desk, and beyond Trust what you see on screen with built-in Delta E≤ 1 color accuracy or calibrate the monitor to project standards. This spacious 31.5" 4K monitor delivers captivating colors and deeper shadows thanks to breakthrough IPS Black with Neo:LED panel technology, 99.4% Adobe RGB, 99.4% Display P3, 100% sRGB, 2700:1 contrast ratio, and more. Power your setup with Thunderbolt™ 4 Supercharge workflows on this Thunderbolt™ 4 monitor. Drive 4K resolution at 120Hz through a single cable and connect a second 4K monitor. Enjoy high-speed data and internet and charge two separate devices with up to 140W of dynamic power delivery. Instant productivity with Single Power On and Smart KVM Instantly wake your display and PC with Single PowerOn. Get working quickly and multi-tasking efficiently. Toggle between two devices using the built-in Smart KVM to control both PCs with just a single keyboard and mouse. The Ultimate Color Solution Neo:LED panel technology offers wide color coverage with 99.4% Adobe RGB, 99.4% Display P3, 100% sRGB, and 2700:1 contrast ratio. 4K UHD Resolution Get lost in the captivating 4K UHD on this 31.5" monitor. The 3840 x 2160 resolution transforms content into a remarkable experiences. VESA Display HDR™ 600 Replicate reality on your screen and enjoy watching HDR media with VESA DisplayHDR™ 600 for enhanced contrast, deep shadows, and bright high lights. Superb Color Accuracy For color-critical projects, trust this Pantone-validated™ display achieved by factory color calibration with 2390 colors and a DeltaE<=1. HP User Color Recalibration Color-critical professionals can recalibrate displays to maintain professional-grade color accuracy throughout the life of the monitor. Electronic Color Calibration Report Get the results of the latest factory or user color calibration report via the HP DisplayCenter. Thunderbolt™ 4 Technology Supports up to two 4K monitors. Thunderbolt™ 4 technology delivers 40Gbps data bandwidth. Enjoy up to 140W of dynamic power delivery. Daisy Chain a Second 4K Monitor Display even more with Thunderbolt™ 4 or DisplayPort™ 1.4 out by daisy chaining up to two 4K monitors for the superb high-definition, multi-display setup. More ports. More flexibility. With Thunderbolt™ 4, USB-C®, HDMI 2.1, DisplayPort™ 1.4 In and Out, RJ-45, and five USB-A 3.2 ports, you can connect multipledevices. |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Name | Series 7 Pro 31.5 inch 4K Thunderbolt 4 Docking Monitor - 732xk (B7JM6AA) |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B7JM6AA#ABA |
| Product Model | 732xk |
| Product Series | Series 7 Pro |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| HDCP Supported | Yes |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Response Time | 5 ms |
| Glass Hardness | 3H |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Active Display Area (H x V) | 27.40" x 15.40" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Black Technology |
| Pixel Pitch | 0.18160 mm x 0.18160 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Bracket Mount |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 32" |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature Range | 41°F (5°C) to 95°F (35°C) |
| Non-operating Humidity Range | 5% to 95% (Non-condensing) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
Warranty Information