Hewlett Packard
HP OmniBook 3 14-ha0000 14-ha0365nr 14" Copilot+ PC Notebook - Full HD - AMD Ryzen AI 5 340 - 512 GB SSD - Glacier Silver (bh4h2ua-aba)
- SKU:
- 21110546
- MPN:
- bh4h2ua-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 07:08:48 PM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 07:08:48 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Overview | Dependable tech, AI power, and seamless performance
Big-time powerful, totally practical, and perfectly priced, the HP OmniBook 3 Next Gen AI PC delivers fast performance with an AMD Ryzen™ AI Processor, long battery life, and tons of storage. Tackle school, work, and multitasking with ease, enjoy an FHD display, and stay connected and secure with an HP True Vision camera and privacy shutter.
Everything you need to be unstoppable all day
Go beyond with the AMD Ryzen™ AI Processor, long battery life, ample storage for all-day power.
Connect and collaborate
Video chat in sharp detail with HP True Vision camera, dual mics, and noise reduction for clear calls anytime.
Built to keep you in your flow
Enjoy FHD viewing on a sleek display and connect easily with multiple ports, including USB-C®.
Built for a better tomorrow
This AI PC contains ocean-bound and postconsumer recycled plastics and is EPEAT® Gold Registered.
Features | Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.
AMD Ryzen™ AI 300 Series processors with AMD Radeon™ graphics
Unlock transformational AI PC experiences with AMD Ryzen™ AI 300 series processors. Designed for users to experience pure speed, responsiveness, and power efficient AI processing for Copilot+ PCs.
Integrated AMD Radeon™ 800M graphics
AMD Radeon™ 800M graphics are built in for thrilling gaming performance, high resolution display support and hardware accelerated encoding with or without a discrete graphics card.
Anti-glare panel
Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside.
FHD IPS display
Enjoy crystal-clear images from any angle. With 178° wide-viewing angles and a vibrant 1920 x 1080 resolution, you'll always have a great view of your favorite content.
Flicker-free
Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen flickering for more comfortable viewing.
Package Contents:
- OmniBook 3 NGAI 14-ha0365nr
- Lithium Polymer Battery
- Power Adapter
Features
- OmniBook 3 NGAI 14-ha0365nr
- Lithium Polymer Battery
- Power Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Features:
Flicker-free
Anti-glare Screen
Anti-reflection
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Power Description | |
| Included Charger Power | 65 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 12 |
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| Processor Model | 340 |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Ryzen AI 5 |
| NPU Manufacturer | AMD |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.24 lb |
| Product Color | Glacier Silver |
| Height | 1.28" |
| Color Family | Silver |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.5" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 840M |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Overview | Dependable tech, AI power, and seamless performance Big-time powerful, totally practical, and perfectly priced, the HP OmniBook 3 Next Gen AI PC delivers fast performance with an AMD Ryzen™ AI Processor, long battery life, and tons of storage. Tackle school, work, and multitasking with ease, enjoy an FHD display, and stay connected and secure with an HP True Vision camera and privacy shutter. Everything you need to be unstoppable all day Go beyond with the AMD Ryzen™ AI Processor, long battery life, ample storage for all-day power. Connect and collaborate Video chat in sharp detail with HP True Vision camera, dual mics, and noise reduction for clear calls anytime. Built to keep you in your flow Enjoy FHD viewing on a sleek display and connect easily with multiple ports, including USB-C®. Built for a better tomorrow This AI PC contains ocean-bound and postconsumer recycled plastics and is EPEAT® Gold Registered. Features | Get a fresh perspective From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. AMD Ryzen™ AI 300 Series processors with AMD Radeon™ graphics Unlock transformational AI PC experiences with AMD Ryzen™ AI 300 series processors. Designed for users to experience pure speed, responsiveness, and power efficient AI processing for Copilot+ PCs. Integrated AMD Radeon™ 800M graphics AMD Radeon™ 800M graphics are built in for thrilling gaming performance, high resolution display support and hardware accelerated encoding with or without a discrete graphics card. Anti-glare panel Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside. FHD IPS display Enjoy crystal-clear images from any angle. With 178° wide-viewing angles and a vibrant 1920 x 1080 resolution, you'll always have a great view of your favorite content. Flicker-free Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen flickering for more comfortable viewing. |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | OmniBook 3 NGAI 14-ha0365nr |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | BH4H2UA#ABA |
| Product Model | 14-ha0365nr |
| Product Series | 14-ha0000 |
| Product Line | OmniBook 3 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Copilot Key | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information