Hewlett Packard
HP Z1 G1i Desktop Computer - Intel Core Ultra 5 235 - 32 GB - 1 TB SSD - Tower - Black (bs7n4ut-aba)
- SKU:
- 21162670
- MPN:
- bs7n4ut-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:51:32 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:51:32 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP Z1 G1i Desktop Computer - Intel Core Ultra 5 235-32 GB - 1 TB SSD - Tower - Black - Intel Q870 Chip - Windows 11 Pro - Intel GeForce RTX A400 4 GB DDR5 SDRAM, NVIDIA GDDR6 - English Keyboard - 50- AI-powered: Yes
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core Ultra 5
- Processor Model: 235
- Processor Core: Tetradeca-core (14 Core)
- Product Dimensions: 15.7 x 19.5 x 11 inches
- Item Weight: 16.45 pounds
- Manufacturer: Hewlett Packard
TowersGet the power you need to tackle your biggest passion project now with easy expandability. Manufacturer: HP Inc. Manufacturer Part Number: BS7N4UT#ABA. Brand Name: HP. Product Series: Z1 G1i. Product Name: Z1 Tower G1i Desktop PC Wolf Pro Security Edition. Product Type: Desktop Computer. [Technical Information] AI-powered: Yes. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core Ultra 5. Processor Model: 235. Processor Core: Tetradeca-core (14 Core). Maximum Turbo Speed: 5 GHz. L3 Cache: 24 MB. NPU Manufacturer: Intel. NPU Name: AI Boost. NPU Performance: 13 TOPS. Processor Threads: 14. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. Chipset Model: Q870. [Memory] Standard Memory: 32 GB. Memory Technology: DDR5 SDRAM. Memory Configuration: 2 x 16GB. Total Number of Memory Slots: 4. Number of Occupied Memory Slots: 2. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 1 TB. Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe 4.0. Solid State Drive Configuration: 1 x 1TB. SSD Form Factor: M.2. [Display & Graphics] Graphics Controller Manufacturer: Intel. NVIDIA. Graphics Controller Model: GeForce RTX A400. Graphics Memory Capacity: Up to 4 GB. Graphics Memory Technology: DDR5 SDRAM. GDDR6. Graphics Memory Accessibility: Shared. Dedicated. [Input Devices] Keyboard Localization: English. [Interfaces/Ports] HDMI (Rear): Yes. Total Number of USB Ports: 11. Number of USB 2.0 Ports (Rear): 3. USB Type-C (Front): Yes. USB Type-C Detail: 2 USB Type-C 20Gbps signaling rate. Number Of Ethernet Ports: 1. Number of DisplayPort Outputs (Rear): 2. DisplayPort (Rear): Yes. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11 Pro. Operating System Language: English. [Power Description] Maximum Power Supply Wattage: 500 W. [Physical Characteristics] Color Family: Black. Product Color: Black. Form Factor: Tower. Weight (Approximate): 12.15 lb.
Package Contents:
Features
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Performance Computing
TCO Certified:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Processor | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 14 |
| L3 Cache | 24 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Processor Model | 235 |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q870 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 12.15 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p><b>Support Service Included:</b></p>HP 1 Year Wolf Pro Security Edition Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150ENW & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123ENUS.pdf |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility |
|
| Graphics Memory Capacity | Up to 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer |
|
| Graphics Controller Model | GeForce RTX A400 |
| Graphics Memory Technology |
|
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Towers Get the power you need to tackle your biggest passion project now with easy expandability. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | Z1 Tower G1i Desktop PC Wolf Pro Security Edition |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | BS7N4UT#ABA |
| Product Series | Z1 G1i |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 2 USB Type-C 20Gbps signaling rate |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 3 |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information