Hewlett Packard
HP Z2 G1i Workstation - Intel Core Ultra 5 235 - 16 GB - 512 GB SSD - Small Form Factor - Black (bw0z4ut-aba)
- SKU:
- 21158036
- MPN:
- bw0z4ut-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:29:29 PM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:29:29 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP Z2 G1i Workstation - Intel Core Ultra 5 235-16 GB - 512 GB SSD - Small Form Factor - Black - Intel W880 Chip - Windows 11 Pro - Intel Graphics - English Keyboard - Ethernet- AI-powered: Yes
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core Ultra 5
- Processor Model: 235
- Processor Core: Tetradeca-core (14 Core)
- Product Dimensions: 16 x 20 x 8 inches
- Item Weight: 9 pounds
- Manufacturer: Hewlett Packard
Z by HP Desktops Desktop workstation PCs for technical and creative professionals who demand high performance for the world's heaviest workloads. Manufacturer: HP Inc. Manufacturer Part Number: BW0Z4UT#ABA. Brand Name: HP. Product Series: Z2 G1i. Product Name: Z2 SFF G1i Workstation Desktop PC Wolf Pro Security Edition. Product Type: Workstation. [Technical Information] AI-powered: Yes. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core Ultra 5. Processor Model: 235. Processor Core: Tetradeca-core (14 Core). L3 Cache: 24 MB. NPU Manufacturer: Intel. NPU Name: AI Boost. NPU Performance: 13 TOPS. Processor Threads: 14. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. Chipset Model: W880. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Memory Technology: DDR5 SDRAM. Total Number of Memory Slots: 4. Memory Configuration: 1 x 16GB. Signal Processing: Unbuffered. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. Solid State Drive Interface: PCI Express 4.0. Solid State Drive Configuration: 1 x 512GB. [Display & Graphics] Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Memory Technology: DDR5 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Ethernet Technology: Ethernet. [Interfaces/Ports] Total Number of USB Ports: 11. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 2 USB Type-C 20Gbps signaling rate. DisplayPort: Yes. Number Of Ethernet Ports: 1. Number of DisplayPort Outputs: 2. [Input Devices] Keyboard Localization: English. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11 Pro. Operating System Language: English. [Power Description] Maximum Power Supply Wattage: 500 W. [Physical Characteristics] Color Family: Black. Product Color: Black. Form Factor: Small Form Factor. Weight (Approximate): 8.82 lb. [Miscellaneous] Package Contents: Z2 SFF G1i Workstation Desktop PC Wolf Pro Security Edition, HP 320K Wired Keyboard
Features
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Performance Computing
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Processor | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 14 |
| L3 Cache | 24 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Processor Model | 235 |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W880 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 8.82 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 11.9" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.9" |
| Depth | 12.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p><b>Support Service Included:</b></p>HP 1y Wolf Pro Security Edition Software License and Support Subscription attached to 1 HW device. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150ENW & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123ENUS.pdf |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Z by HP Desktops Desktop workstation PCs for technical and creative professionals who demand high performance for the world's heaviest workloads. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | Z2 SFF G1i Workstation Desktop PC Wolf Pro Security Edition |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | BW0Z4UT#ABA |
| Product Series | Z2 G1i |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB Type-C 20Gbps signaling rate |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information