Hewlett Packard
HP EliteBook 8 G1a 16" Copilot+ PC Notebook - WUXGA - 60 Hz - AMD Ryzen 5 PRO 230 - 16 GB - 512 GB SSD - English Keyboard - Glacier Silver (c03qxut-aba)
- SKU:
- 21273277
- MPN:
- c03qxut-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:08:47 AM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:08:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Core) dhc03qxutca Wolf windows Hexa-core lan Yes Edition camera/webcam sy8368847 199251826658 SDRAM Security front keyboard wireless g1a 16" acbe4209-89f5-4af2-a8ab-c30eccba4616 0199251826658 copilot+ 14792974 standard DDR5 43211503 c03qxutca wuxga inch c03qxutabacascs radeon 1200 760m us4916 802.11be ieee G1a amd imet6156 c03qxut#aba glacier silver EliteBook switching 1086234123 Pro english graphics 7991860 c03qxut 230 1920 in-plane 512 Notebook notebooks technology notebook pro AMD IEEE chip ryzen elitebook Shared ips ssd et6156Package Contents:
Features
Windows Hello Compatible:
Yes
EliteBook 8 G1a 16 inch Notebook PC Wolf Pro Security Edition Power Adapter
Yes
Yes
Premium Computing
Yes
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Package Contents:
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Premium Computing
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 12 |
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Performance | 16 TOPS |
| Processor Model | 230 |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| NPU Manufacturer | AMD |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.73 lb |
| Product Color | Glacier Silver |
| Height | 0.61" |
| Color Family | Silver |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.8" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | WUXGA |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 760M |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | EliteBook | Top-of-the-line business notebooks with manageability, security and durability features. The laptops that know business. These PCs come with the manageability, security features and durability to handle your most demanding jobs. |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | EliteBook 8 G1a 16 inch Notebook PC Wolf Pro Security Edition |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | C03QXUT#ABA |
| Product Line | EliteBook 8 G1a |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4) |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP EliteBook 8 G1a 16" Copilot+ PC Notebook - WUXGA - 60 Hz - AMD Ryzen 5 PRO 230 - 16 GB - 512 GB SSD - English Keyboard - Glacier Silver (c03qxut-aba)
$1,555.99