Hewlett Packard
HP EliteDesk 8 G1i Desktop Computer - Intel Core Ultra 5 235 - vPro Technology - 16 GB - 512 GB SSD - Tower - Jack Black (c6tx0ut-aba)
- SKU:
- 21273052
- MPN:
- c6tx0ut-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 02:15:20 AM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 02:15:20 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Overview | The elegant scalable tower for AI-enhanced computing. Unleash AI-driven power with the HP EliteDesk 8 Tower G1i AI PC, featuring a powerful Intel Core Ultra processor with an integrated 13 TOPS NPU. Elevate your security, expandability, and PC design to new heights - perfect for dynamic, modern workspaces.HP Recommends Windows 11 Pro Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.Empowered by expandability With multiple expansion slots and storage options this AI PC offers seemingly limitless potential for upgrades.Intel powers PCs enhanced by AIFree up time to focus on what matters with the latest Intel Core Ultra processor with an up to 13 TOPS NPU.Protected by HP Wolf Security HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.Features | HP recommends Windows 11 Pro for business Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.Intel powers PCs enhanced by AI Free up time to focus on what matters with the latest Intel Core Ultra processor with an up to 13 TOPS NPU. Three compute engines manage workloads, help improve video conferencing and allow for advanced content creation.Security is your top priorityThe HP Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.Browse confidentlyHelp protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardwareenforced security from HP Sure Click.HP Sure SenseMalware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.Speed up the basics of IT managementHelp reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.EliteDesk 8 Tower G1i Desktop AI PC Wolf Pro Security Edition With more hardware, desktop computer offers fast and more reliably efficient performance Core Ultra 5 3.40 ghz processor for performing computational tasks effectively Windows 11 Pro OS with all the creative and productive tools you need 512 GB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents With 16 GB of memory, runs as many programs as you want without losing the execution Security Slot feature for maximum productivity with added dependability 24 MB L3 cache improves performance significantly for the single data retrieval operation Tower form factor is ideal for running internal applications, serving public websites or storing sensitive customer data with maximum productivity Gigabit Ethernet provides high bandwidth performance, ease of use and reliability for your network backbone
Package Contents:
- EliteDesk 8 Tower G1i Desktop AI PC Wolf Pro Security Edition
- Keyboard
- Power Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+)
Yes
Yes
- EliteDesk 8 Tower G1i Desktop AI PC Wolf Pro Security Edition
- Keyboard
- Power Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Features:
Security Slot
Tool-less Access
Low Halogen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 280 W |
| Frequency |
|
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Threads | 14 |
| L3 Cache | 24 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Processor Model | 235 |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q870 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 13.71 lb |
| Product Color | Jack Black |
| Height | 6.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 13.3" |
| Depth | 12.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p><b>Support service included </b>HP 1y Wolf Pro Security Edition Software License and Support Subscription attached to 1 HW device.</p> |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Overview | The elegant scalable tower for AI-enhanced computing. Unleash AI-driven power with the HP EliteDesk 8 Tower G1i AI PC, featuring a powerful Intel® Core™ Ultra processor with an integrated 13 TOPS NPU. Elevate your security, expandability, and PC design to new heights - perfect for dynamic, modern workspaces. HP Recommends Windows 11 Pro Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot. Empowered by expandability With multiple expansion slots and storage options this AI PC offers seemingly limitless potential for upgrades. Intel® powers PCs enhanced by AI Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor with an up to 13 TOPS NPU. Protected by HP Wolf Security HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. Features | HP recommends Windows 11 Pro for business Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot. Intel® powers PCs enhanced by AI Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor with an up to 13 TOPS NPU. Three compute engines manage workloads, help improve video conferencing and allow for advanced content creation. Security is your top priority The HP Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses. Browse confidently Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardwareenforced security from HP Sure Click. HP Sure Sense Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection. Speed up the basics of IT management Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | EliteDesk 8 Tower G1i Desktop AI PC Wolf Pro Security Edition |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | C6TX0UT#ABA |
| Product Series | 8 G1i |
| Product Line | EliteDesk |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>Slim optical bay for M.2 SSD</li><li>Slim optical drive bay</li></ul><p><b>(1) Flexible Port 1, choice of one of the following</b></p><ul><li>1 x Dual SuperSpeed USB Type-A 5 Gbps signaling rate port</li><li>1 x Dual SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate port with 15W power out</li><li>1 x Type-C® SuperSpeed USB 10Gbps signaling rate port</li><li>1 x Thunderbolt™ 4.0</li><li>1 Video (1 DisplayPort™ 2.1 or HDMI 2.1 or VGA)</li><li>1 x Serial</li><li>1 x Fiber NIC</li><li>1 x RJ-45 Ethernet</li></ul><p><b>(1) Flexible Port 2, choice of one of the following</b></p><ul><li>1 x Dual Type-A SuperSpeed USB 5Gbps signaling rate port</li><li>1 x Serial</li></ul> |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| LAN Manufacturer | Intel |
| LAN Model | I219-LM |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP EliteDesk 8 G1i Desktop Computer - Intel Core Ultra 5 235 - vPro Technology - 16 GB - 512 GB SSD - Tower - Jack Black (c6tx0ut-aba)
$1,460.77