Hewlett Packard
Hewlett Packard Enterprise Replacement Parts Business SmartMemory 16GB DDR4 SDRAM Memory Module (850880-001)
- SKU:
- 19908391
- MPN:
- 850880-001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/28/2026 09:21:13 AM PST
- Stock Update:
- 01/28/2026 09:21:13 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Hewlett Packard Enterprise Replacement Parts Business SmartMemory 16GB DDR4 SDRAM Memory Module- 850880-001, 766118
- Item Weight: 1.6 ounces
- Manufacturer: Hewlett Packard Enterprise
Features
Compatibility:
China
HPE Servers:
- PROLIANT BL460C GEN10
- DL360 GEN10
- DL380 GEN10
- DL560 GEN10
- ML350 GEN10
- ML110 Gen10
- XL230K GEN10
- SYNERGY 480 GEN10
- 660 GEN10
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 to 5 Year Ingram Micro Sourcing Advance Replacement Warranty |
| General Information | |
| Brand Name | Hewlett Packard Enterprise Replacement Parts Business |
| Manufacturer Website Address | https://imaginenext.ingrammicro.com/sourcing-and-certified-pre-owned |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | SmartMemory 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | HPE - Certified Genuine Parts |
| Manufacturer Part Number | 850880-001 |
| Product Line | SmartMemory |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Size | 16 GB |
| CAS Latency | CL19 |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Device Supported | Server |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Hewlett Packard Enterprise Replacement Parts Business SmartMemory 16GB DDR4 SDRAM Memory Module (850880-001)