Hewlett Packard
HPI - RPB Certified Parts Battery (M02029005)
- SKU:
- 20962464
- MPN:
- m02029-005
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:24:57 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $112.35 each 112.35 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $109.88 each 109.88 |
| Buy 5 | and pay only $107.93 each 107.93 |
| Buy 6 or above | and pay only $104.94 each 104.94 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:24:57 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Compatibility:
HP Products:
HP Products:
- Customer Exclusive ZB Power G7 i7
- Customer Exclusive Power G8 i7 NonTouch
- 800G5EOT AiO i59500 8GB/256 PC
- ArchiCad ZBook Power G7
- Dragonfly i7-8665U 13 16GB/512 LTEAPC
- EB835G8 R5-5650U 13 16GB/256 PC
- Vectorworks certified ZBook Studio G9
- ZB15G7 i7-10850H 15 32GB/512 LTEA PC
- ZBPG7 W-10855M 15.6 16GB/1T PC
- ZBPG7 W-10855M 15.6 16GB/512 PC
- ZBPG7 W-10855M 15.6 32GB/1T PC
- ZBPG7 W-10855M 15.6 32GB/1T PC Intel
- ZBPG7 W-10855M 15.6 32GB/256 PC
- ZBPG7 W-10855M 15.6 32GB/512 PC
- ZBPG7 W-10855M 15.6 64GB/1T PC
- ZBPG7 W-10855M 15.6 64GB/1T PC Intel
- ZBPG7 W-10855M 15.6 64GB/256 PC
- ZBPG7 W-10855M 15.6 64GB/2T PC
- ZBPG7 W-10855M 15.6 64GB/512 PC
- ZBPG7 i5-10300H 15.6 16GB/1T PC
- ZBPG7 i5-10300H 15.6 16GB/256 PC
- ZBPG7 i5-10300H 15.6 16GB/256 PC Inte
- ZBPG7 i5-10300H 15.6 16GB/2T PC
- ZBPG7 i5-10300H 15.6 16GB/512 PC
- ZBPG7 i5-10300H 15.6 16GB/512 PC
- ZBPG7 i5-10300H 15.6 16GB/512 PC Inte
- ZBPG7 i5-10300H 15.6 8GB/1T PC
- ZBPG7 i5-10300H 15.6 8GB/1T PC Intel
- ZBPG7 i5-10300H 15.6 8GB/256 PC
- ZBPG7 i5-10300H 15.6 8GB/256 PC Inte
- ZBPG7 i5-10300H 15.6 8GB/512 PC
- ZBPG7 i5-10400H 15.6 16GB/1T PC
- ZBPG7 i5-10400H 15.6 16GB/256 PC
- ZBPG7 i5-10400H 15.6 16GB/512 PC
- ZBPG7 i5-10400H 15.6 32GB/1T PC
- ZBPG7 i5-10400H 15.6 32GB/512 PC
- ZBPG7 i5-10400H 15.6 8GB/256 PC
- ZBPG7 i5-10400H 15.6 8GB/512 PC
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 16GB/1T PC
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 16GB/1T PC Intel
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 16GB/256 PC
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 16GB/256 PC Int
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 16GB/512 PC
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 16GB/512 PC Inte
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 32GB/1T PC
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 32GB/1T PC Intel
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 32GB/256 PC
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 32GB/256 PC Inte
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 32GB/512 PC
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 32GB/512 PC Inte
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 64GB/1T PC
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 8GB/1T PC
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 8GB/256 PC
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 8GB/512 PC
- ZBPG7 i7-10750H 15.6 8GB/512 PC Intel
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 16GB/1T PC
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 16GB/256 PC
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 16GB/256 PC Int
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 16GB/2T PC
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 16GB/512 PC
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 16GB/512 PC Inte
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 32GB/1T PC
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 32GB/1T PC Intel
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 32GB/256 PC
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 32GB/256 PC Int
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 32GB/2T PC
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 32GB/512 PC
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 32GB/512 PC Int
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 64GB/1T PC
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 64GB/1T PC Intel
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 64GB/256 PC
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 64GB/2T PC
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 64GB/512 PC
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 8GB/256 PC
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 8GB/256 PC Inte
- ZBPG7 i7-10850H 15.6 8GB/512 PC
- ZBPG7 i9-10885H 15.6 16GB/1T PC
- ZBPG7 i9-10885H 15.6 16GB/256 PC
- ZBPG7 i9-10885H 15.6 16GB/512 PC
- ZBPG7 i9-10885H 15.6 16GB/512 PC Inte
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 3580 mAh |
| Battery Energy | 83 Wh |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium (Li) |
| Application/Usage |
|
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Output Voltage | 11.58 V |
| General Information | |
| Brand Name | HPI - RPB Certified Parts |
| Manufacturer Website Address | https://imaginenext.ingrammicro.com/sourcing-and-certified-pre-owned |
| Product Type | Battery |
| Product Name | Battery |
| Manufacturer | HPI - RPB Certified Parts |
| Manufacturer Part Number | M02029-005 |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HPI - RPB Certified Parts Battery (M02029005)
$119.55