hpe
HPE 480 GB Solid State Drive - M.2 22110 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0] - Read Intensive (p40513-b21)
- SKU:
- 18848124
- MPN:
- p40513-b21
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Hewlett Packard Enterprise HPE 480 GB Solid State Drive - M.2 22110 Internal - PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 3.0) - Read Intensive - Server, Storage System Device Supported - 0.55 DWPD- Storage Capacity: 480 GB
- Random 4KB Read: 250000IOPS
- Random 4KB Write: 26500IOPS
- Endurance (DWPD): 0.55
- Endurance Type: Read Intensive
- Product Dimensions: 6.25 x 4.25 x 1.48 inches
- Item Weight: 1.1 pounds
Key Features l Enhanced Security and Ongoing Monitoring HPE NVMe M.2 Mainstream Performance Read Intensive Solid State Drives feature Digitally Signed Firmware to prevent data loss and malicious attacks by verifying that drive firmware comes from a trusted source. HPE Smart SSD Wear Gauge with management tools monitors the lifespan of an SSD and prevents data loss. Increase Reliability HPE NVMe M.2 Mainstream Performance Read Intensive Solid State Drives prevent unexpected data loss with the HPE Smart Carrier, featuring a "do not remove" button and intuitive icons that report drive activity at-a-glance. HPE NVMe M.2 Mainstream Performance Read Intensive Solid State Drives deliver high availability with power loss protection that continues to protect your data even when the data center loses power. Hewlett Packard Enterprise Solid State Drives are rigorously tested over 3 million hours in various environments to achieve the quality standards you need.1 Accelerate Performance The HPE NVMe M.2 Mainstream Performance Read Intensive Solid State Drives features incredible speed of data transfer, diminutive size, and flexibility of the M.2 expansion slot, making it a perfect match for booting the platforms. HPE Multi Vendor offerings provide shorter lead times to available HPE NVMe M.2 Mainstream Performance Read Intensive Solid State Drives supplies and verifies the M.2 SSD selected delivers the minimum level of performance published, or better. Manufacturer: Hewlett Packard Enterprise. Manufacturer Part Number: P40513-B21. Brand Name: HPE. Product Name: 480GB NVMe Gen3 Mainstream Performance Read Intensive M.2 Multi Vendor SSD. Product Type: Solid State Drive. [Technical Information] Storage Capacity: 480 GB. [Drive Performance] Random 4KB Read: 250000IOPS. Random 4KB Write: 26500IOPS. Endurance (DWPD): 0.55. Endurance Type: Read Intensive. [Network & Communi
Features
- HPE ProLiant Rack Server
- HPE Tower Server
- HPE BladeSystem Servers
- HPE Synergy Storage System
Device Supported:
Server
Storage System
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 22110 |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Hot Pluggable | No |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 4.3" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | HPE |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | Key Features l Enhanced Security and Ongoing Monitoring HPE NVMe M.2 Mainstream Performance Read Intensive Solid State Drives feature Digitally Signed Firmware to prevent data loss and malicious attacks by verifying that drive firmware comes from a trusted source. HPE Smart SSD Wear Gauge with management tools monitors the lifespan of an SSD and prevents data loss. Increase Reliability HPE NVMe M.2 Mainstream Performance Read Intensive Solid State Drives prevent unexpected data loss with the HPE Smart Carrier, featuring a "do not remove" button and intuitive icons that report drive activity at-a-glance. HPE NVMe M.2 Mainstream Performance Read Intensive Solid State Drives deliver high availability with power loss protection that continues to protect your data even when the data center loses power. Hewlett Packard Enterprise Solid State Drives are rigorously tested over 3 million hours in various environments to achieve the quality standards you need. 1 Accelerate Performance The HPE NVMe M.2 Mainstream Performance Read Intensive Solid State Drives features incredible speed of data transfer, diminutive size, and flexibility of the M.2 expansion slot, making it a perfect match for booting the platforms. HPE Multi Vendor offerings provide shorter lead times to available HPE NVMe M.2 Mainstream Performance Read Intensive Solid State Drives supplies and verifies the M.2 SSD selected delivers the minimum level of performance published, or better. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | 480GB NVMe Gen3 Mainstream Performance Read Intensive M.2 Multi Vendor SSD |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | P40513-B21 |
| Drive Performance | |
| Random 4KB Read | 250000IOPS |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Random 4KB Write | 26500IOPS |
| Endurance (DWPD) | 0.55 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 480 GB |
Warranty Information