HPE / Aruba Networks
HPE SFP+ Module (QK724A)
- SKU:
- 18242985
- MPN:
- qk724a
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/28/2026 06:44:15 PM PST
- Stock Update:
- 03/28/2026 06:44:15 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP QK724A B-Series 16GB SFP+ Short Wave Transceiver- Interfaces/ Ports details: 1 x 10GBASE-X network
- Compatibility: HP B-Series San Director switch
- Hpe part Number: QK724A
- Screen Size: 7.2 inches
- Brand Name: HP
- Series: QK724A
- Item model number: QK724A
- Item Weight: 1.76 ounces
- Product Dimensions: 4 x 1 x 5 inches
- Item Dimensions L x W x H: 4 x 1 x 5 inches
- Processor Count: 1
The HPE B-series SFP+ short Wave transceiver is designed for B-series switches, including HPE SN8000B 32 and SN8000B 48. This high-performance SFP+ transceiver module is compatible with select HP Personal computers. It comes with a short Wave LC connector with 16 GB fiber Channel for an optimum performance. You need one SFP+ slot to connect this plug-in module.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
China
Yes
Compatibility:
HP B-series SAN Director Switch
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.51 lb |
| Height | 0.6" |
| Width | 6.1" |
| Depth | 7.2" |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Interfaces/Ports Details | 1 x 10GBase-X Network |
| General Information | |
| Brand Name | HPE |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Product Type | SFP+ |
| Product Name | SFP+ Module |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | QK724A |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Network Technology | 10GBase-X |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HPE SFP+ Module (QK724A)
$408.66