Hewlett Packard
Poly Blackwire 8225 USB-A Headset (772K2AA)
- SKU:
- 20478112
- MPN:
- 772k2aa
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/20/2024 08:01:46 AM PST
- Stock Update:
- 05/20/2024 08:01:46 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Is background noise affecting productivity? Help teams keep noise out and focus with the Poly Blackwire 8225 premium headset. The noise-cancelling microphone enhanced with Acoustic Fence technology makes sure users sound clear in any environment. And the advanced hybrid active noise cancelling (ANC) lets users adjust the setting to fit their environment. So, for calls and stereo music, the sound quality is premium.
Flexible, noise-cancelling microphone with Acoustic Fence technology
Block disruptions from close talkers and environmental noise with the flexible, noise-cancelling microphone enhanced with Acoustic Fence technology.
Advanced hybrid Active Noise Cancelling (ANC) with three settings to optimize
Optimize audio comfort and quality with advanced hybrid Active Noise Cancelling (ANC) by choosing between three settings.
On-call indicator lets others know when you're on a call
Prevent interruptions by coworkers with the on-call indicator that lets others know when you're on a call.
Exceptional audio for calls and media
Audio is always exceptional for both calls and media with enhanced bass response.
Lightweight design
Stay comfortable all day wearing a light-weight design
Fully adjustable headset with 180 pivoting speakers
Get a comfortable and customized fit using adjustment markers and 180 pivoting speakers.
Metal / plastic headband padded for comfort
Long-lasting and durable with a padded metal / plastic headband.
Corded simplicity and reliability
Users instinctively know how to use it - no training is necessary due to corded, battery-free, plug-n-play simplicity and reliability
Premium materials and aesthetic design
People love to wear it thanks to the premium materials, aesthetic design and robust look and feel.
Features
- Blackwire 8225 USB-A Headset
- Carrying Case
- User Guide
Application/Usage:
Voice Call
Music
Desk Phone
Office
Communication
Operating System Platform:
Windows
macOS
TCO Certified:
Yes
Platform Supported:
PC
Mac
Country of Origin:
China/Mexico
Specs
| Microphone | |
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology |
|
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 5.08 oz |
| Color | Black |
| Weight (Approximate) with Cable | 6.56 oz |
| Height | 7" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.1" |
| Depth | 1.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Stay distraction-free on calls Is background noise affecting your productivity? Reduce noise and increase focus with the Poly Blackwire 8225 headset with a noisecanceling microphone enhanced with Acoustic Fence technology and advanced hybrid active noise canceling (ANC). Sound like a winner With the Blackwire 8225, your voice is the only thing heard, not the chaos around you. Its noise-canceling microphone with Acoustic Fence technology puts you in a quiet office, even if you're in a noisy kitchen. Long-lasting comfort The Blackwire 8225 is crafted from premium materials with a lightweight design. You will get a comfortable, customized fit using adjustment markers and 180° pivoting speakers. You'll fall in love with the aesthetic design and robust look and feel. Stay focused It's no secret that tuning out background noise makes you more productive. Hybrid active noise canceling (ANC) makes it easy to escape the noise around you. And three ANC settings mean you can fine-tune your level of quiet where you work Features | Advanced hybrid ANC Optimize audio comfort and quality with advanced hybrid active noise canceling (ANC) by choosing between three settings. Acoustic Fence technology Reduce disruptions from close talkers and environmental noise with the flexible, noise-canceling microphone enhanced with Acoustic Fence technology. Connectivity options Allows greater flexibility of use by offering choices: USB-A or USB Type-C®. Lightweight design Padded headband and soft leatherette ear cushions provide all-day comfort. Inline control Easy-to-use inline call control with call answer / end, mute, volume up / down buttons and a three-setting ANC switch. Communications platforms An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certified to work with top virtual meeting providers. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Blackwire 8225 USB-A Headset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 772K2AA |
| Product Line | Blackwire 8225 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Zoom Certification | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) Technology | Hybrid |
| Cable Length | 7.19 ft |
| Features |
|
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information