Hisense
Hisense 65 4K UHD Digital Signage Display - 24/7 Operation" 65DM66D
- SKU:
- 20612565
- MPN:
- 65dm66d
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:08:48 AM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Hisense Digital Signage is designed to serve multiple business applications: public spaces, transportation systems, museums, stadiums, retail stores, hotels, restaurants and corporate buildings. With DM series, it delivers powerful engagement from any devices, boost business with real-time updates, data-driven insights and visually appealing content, manage and control devices at anytime from anywhere, and simplify the cable management by conecting a series of displays to a single video output.
Smart Power
A built-in ambient light sensor automatically adjusts the screen brightness according to current light conditions. This display is Energy Star certified to help you protect the environment and save costs.
Mobile Device Management
VisionInfo is a cloud-based device managemet software that offers end-to-end device management and control through all devices. It is a powerful, effective and easy to use tool to control your devices at anytime from anywhere.
Clean Cable Solution
The integrated cable holder hides cables and keeps the back of the display tidy and uncluttered. This reduces visual distractions that can get in the way of your viewing experience.
Narrow Bezel
With a narrow bezel and symmetrical design, the display can be easily integrated into any environment. All terminals face outwards, ensuring the display hangs flush against the wall which saves space and facilitates installation.
Wireless Screen Sharing
Everthing you need for screen sharing solutions. ScreenShare is a in house built-in screen sharing application that enables the screen sharing wirelessly and seemlessly from anywhere and from any devices.
Conformal Coating
Electronic components are completely protected from the environmental factors like moisture, dust, salt, chemicals, temperature changes and mechanical abrasion.
Anti-glare Coating
All DM Series displays offer higher haze panels that help reduce reflections without adversley affecting the image quality. Anti-glare coatings can also improve the perceived contrast of the display.
Android 11
Android 11 works to keep your data safe and secure. With Android 11, you have more control over what information apps can and can't access. Devices that work better together, enhance your messaging, audio and multitasking experiences.
Package Contents:
- 65" 4K UHD Digital Signage Display - 24/7 Operation
- Quick Setup Guide
- Warranty Card
- Power Cord
- Remote Controller
- Batteries
- RS232(in) Gender
Features
- 65" 4K UHD Digital Signage Display - 24/7 Operation
- Quick Setup Guide
- Warranty Card
- Power Cord
- Remote Controller
- Batteries
- RS232(in) Gender
Environmental Certification:
China Environmental United Certification Center (CEC)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Application/Usage:
Transportation
Retail
Business
Museum
Stadium
Hotel
Restaurant
Corporate
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 47.40 lb |
| Bezel Color | Black |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Height | 32.8" |
| Width | 57.4" |
| Depth | 2.5" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| RS-232C Input | Yes |
| Number of DisplayPort 1.2 Ports | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Serial | Yes |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Display & Graphics | |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Display Screen Type | LCD |
| Response Time | 8 ms |
| Number of Screens | 1 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Scan Format | 2160p |
| Color Depth | 8-bit+FRC |
| Brightness | 500 Nit |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| General Information | |
| Brand Name | Hisense |
| Manufacturer Website Address | http://www.hisense-usa.com |
| Marketing Information | Hisense Digital Signage is designed to serve multiple business applications: public spaces, transportation systems, museums, stadiums, retail stores, hotels, restaurants and corporate buildings. With DM series, it delivers powerful engagement from any devices, boost business with real-time updates, data-driven insights and visually appealing content, manage and control devices at anytime from anywhere, and simplify the cable management by conecting a series of displays to a single video output. Smart Power A built-in ambient light sensor automatically adjusts the screen brightness according to current light conditions. This display is Energy Star certified to help you protect the environment and save costs. Mobile Device Management VisionInfo is a cloud-based device managemet software that offers end-to-end device management and control through all devices. It is a powerful, effective and easy to use tool to control your devices at anytime from anywhere. Clean Cable Solution The integrated cable holder hides cables and keeps the back of the display tidy and uncluttered. This reduces visual distractions that can get in the way of your viewing experience. Narrow Bezel With a narrow bezel and symmetrical design, the display can be easily integrated into any environment. All terminals face outwards, ensuring the display hangs flush against the wall which saves space and facilitates installation. Wireless Screen Sharing Everthing you need for screen sharing solutions. ScreenShare is a in house built-in screen sharing application that enables the screen sharing wirelessly and seemlessly from anywhere and from any devices. Conformal Coating Electronic components are completely protected from the environmental factors like moisture, dust, salt, chemicals, temperature changes and mechanical abrasion. Anti-glare Coating All DM Series displays offer higher haze panels that help reduce reflections without adversley affecting the image quality. Anti-glare coatings can also improve the perceived contrast of the display. Android 11 Android 11 works to keep your data safe and secure. With Android 11, you have more control over what information apps can and can't access. Devices that work better together, enhance your messaging, audio and multitasking experiences. |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Product Name | 65" 4K UHD Digital Signage Display - 24/7 Operation |
| Manufacturer | Hisense Company Limited |
| Manufacturer Part Number | 65DM66D |
| Product Model | 65DM66D |
| Product Series | DM |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Software | |
| Operating System | Android 11 |
| Technical Information | |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP5X |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Bezel Width (Right) | 0.41" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.43" |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Bezel Width (Top) | 0.41" |
| Bezel Width (Left) | 0.41" |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information