hpe
HP 1 TB 2.5" Internal Hard Drive - SATA/600 - 7200 rpm - Hewlett Packard 655710-s21
- SKU:
- 21301440
- MPN:
- 655710-s21
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 09:31:59 PM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 09:31:59 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP SATA hard drives are designed for reliability and mass storage demanded by today's server and storage environments. The SATA hard drive portfolio is categorized into two categories: Entry (ETY) and Midline (MDL) hard drives. HP SATA Entry hard drives are the lowest unit-cost solution for entry level servers. Designed for economical reliability and performance for non-mission critical applications, Entry and Midline SATA hard drives provide the best price advantage for these lower workload environments. These hard drives are available in Small Form Factor (2.5in) and Large Form Factor (3.5in) for both hot plug and non-hot plug environments.
Features
Compatibility:
Server
HP Proliant Gen8 Servers
Device Supported:
Server
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Drive Type | Internal |
| Height | 1" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 7.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| SATA Pin | 7-pin |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | HPE |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | HP SATA hard drives are designed for reliability and mass storage demanded by today's server and storage environments. The SATA hard drive portfolio is categorized into two categories: Entry (ETY) and Midline (MDL) hard drives. HP SATA Entry hard drives are the lowest unit-cost solution for entry level servers. Designed for economical reliability and performance for non-mission critical applications, Entry and Midline SATA hard drives provide the best price advantage for these lower workload environments. These hard drives are available in Small Form Factor (2.5in) and Large Form Factor (3.5in) for both hot plug and non-hot plug environments. |
| Product Type | Hard Drive |
| Product Name | 1TB 6G SATA 7.2K rpm SFF (2.5-inch) SC Midline 1yr Warranty Hard Drive/S-Buy |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | 655710-S21 |
| Drive Performance | |
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Technical Information | |
| Features |
|
| Storage Capacity | 1 TB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP 1 TB 2.5" Internal Hard Drive - SATA/600 - 7200 rpm - Hewlett Packard 655710-s21
$420.10