Hewlett Packard
HP EliteBook 840 G10 14" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 13th Gen i5-1345U Deca-core [10 Core] - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD (7y364ut-aba)
- SKU:
- 20080981
- MPN:
- 7y364ut-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
EliteBook
Top-of-the-line business notebooks with manageability, security and durability features.
The laptops that know business. These PCs come with the manageability, security features and durability to handle your most demanding jobs.
Package Contents:
Features
Package Contents:
EliteBook 840 G10 Notebook AC Adapter
Yes
Premium Computing
Anti-glare Screen
Yes
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Premium Computing
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-1345U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Height | 0.76" |
| Width | 12.4" |
| Depth | 8.8" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | EliteBook Top-of-the-line business notebooks with manageability, security and durability features. The laptops that know business. These PCs come with the manageability, security features and durability to handle your most demanding jobs. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | EliteBook 840 G10 Notebook |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7Y364UT#ABA |
| Product Series | 840 G10 |
| Product Line | EliteBook |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP EliteBook 840 G10 14" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 13th Gen i5-1345U Deca-core [10 Core] - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD (7y364ut-aba)